31. července 2011 22:22 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědec kradl a prodával historické listiny

Pouta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká federální porota ve čtvrtek v Baltimoru obvinila uznávaného historika Barryho Landaua a jeho asistenta Jasona Savedoffa z krádeže a nezákonného prodeje historických listin.

Mezi listinami byl dopis Benjamina Franklina a projevy prezidenta Franklina D. Roosevelta. Oběma mužům hrozí tresty až 15 let.

Na krádeže dokumentů se přišlo počátkem července, kdy jeden z pracovníků Marylandské historické společnosti udal Savedoffa, že si z baltimorské knihovny odnesl jistou archiválii. Přivolaná policie nalezla v Savedoffově osobní skříňce 60 cenných listin, mezi nimiž byl dokument podepsaný prezidentem Abrahamem Lincolnem, jehož hodnota je 300.000 dolarů (pět milionů korun). Odcizena byla i série pozvánek na inaugurační prezidentský ples v ceně půl milionu dolarů (8,5 milionu korun).

Podle vyšetřovatelů dvojice ukradla i další dokumenty z pozůstalosti po Rooseveltovi z prezidentské knihovny v New Yorku. Jeden z tištěných projevů prezidenta se Landau pokusil prodat za 35.000 dolarů (590.000 korun). Po rozprodaných dokumentech nyní po celých Spojených státech pátrá policie.

Soudce Rod Rosenstein byl činem vědce šokován. "Rozsah krádeží bere dech.

Mělo by to být ponaučení pro všechna muzea, která často svěřují cenné dokumenty do rukou lidí, kteří se jen vydávají za vědce," poznamenal soudce.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz