130 let
Bolest hlavy - ilustrační foto.

Bolest hlavy - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Vegetariáni a vegani mají horší průběh kocoviny, potvrdila studie

Magazín
  •   13:55
Utrecht - Vědci z Univerzity v Utrechtu zjistili, že vegany a vegetariány sužují příznaky kocoviny více než ty, kteří do svého jídelníčku zařazují maso. Podle výsledků studie to způsobuje nedostatek vitamínu B3 a zinku.

Vědci z univerzitě v nizozemském Utrechtu analyzovali, jak diety a příjem živin ovlivňují stav kocoviny. Podle jejich zjištění vegetariáni a vegani zažívají těžší formu kocovinu než lidé, kteří jedí maso. Výzkumníci u 13 osob sledovali symptomy kocoviny jako například bolest hlavy, žaludeční nevolnost, závrať, zvracení, žízeň nebo bušení srdce. Podle výsledků lidé, kteří nekonzumují maso, měli méně vitamínu B3 a zinku - a prožívali kocovinu hůře. Ze studie vyplývá, že zejména nedostatek zinku způsobuje častější zvracení, píše server Independent.

Kocovina je nemoc, doplňky stravy ji nevyléčí, rozhodl německý soud

Vitamín B3 se nachází v mase, a to hlavně v drůbežím a také v rybách, stejně tak v avokádu, houbách a arašídech. Zinek se vyskytuje v mase, vejcích, luštěninách a mléčných výrobcích. U veganů hrozí, že se právě tyto dvě látky důležité v boji s kocovinou nepodaří tělu v dostatečném množství dodat, což potvrzuje řada studií.

„Niacin (vitamín B3) a zinek jsou potřebné pro rozložení ethanolu na acetaldehydy,“ doplnila závěry výzkumu pro New York Post doktorka Rabia De LaTourová z NYU Langone Health, která se specializuje na nemoci trávicího traktu. „Tyto dvě živiny jsou klíčové při trávení alkoholu. Dává tak smysl, že pokud jich někdo nemá dostatek, zažívá horší kocovinu.“ Dále ale taky dodala, že kocovině nezabrání jen větší příjem zinku a vitamínu B3. Podle ní záleží i na dalších faktorech včetně genetiky.

Vědci, jejichž výzkum byl zveřejněn v Journal of Clinical Medicine, ale upozorňují, že je třeba provést navazující studie. Vědci chtějí v budoucnu lépe propracovat dotazníkový formulář a také záznamy o příjmu specifických vitamínů a látek, jako například zinku a vitamínu B3. Do výzkumu chtějí také zahrnout lékařské posudky moči a krve u sledovaných osob.

Výzkumníci připustili, že aktuální zkoumaný vzorek byl nedostatečný, aby se dal prokázat rozdíl v průběhu kocoviny u žen a u mužů.

Autor: Helena Králová