Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velblouda z plzeňské zoo pokřtila skupina Horkýže Slíže

Magazín

  16:42
PLZEŇ - Brčo Majáles se jmenuje devítidenní mládě velblouda dvouhrbého v plzeňské zoologické zahradě. Jméno, které odkazuje na pravidelný hudební plzeňský festival i na podobu malého velblouděte, mu dnes dali členové slovenské punkrockové kapely Horkýže Slíže.

Matka s mládětem, které dostalo jméno Brčo Majáles foto: ČTK

"Brčo jsme vymysleli my, je to slangový výraz pro kudrlinku nebo kučeru, protože on je má na sobě," vysvětlil volbu "křestního" jména frontman kapely Peter Hrivňák. Na rozdíl od jiných zvířat, která v zoo od svých kmotrů dostávají většinou jen jedno jméno, má malý Brčo i příjmení.

Matku mláděte krmí člen skupiny Horkýže Slíže

Majáles je název tradičního jarního hudebního festivalu, který se koná v Plzni na amfiteátru v těsném sousedství zoo. Horkýže Slíže na akci tradičně vystupují. Členové kapely se shodli, že příjmení Majáles zní díky koncovce téměř španělsky, což dává velblouděti světovost. "Je zlatý, určitě se sem na něj ještě přijedeme podívat a zkontrolovat, jak roste. I kdybychom v životě už nikdy nekřtili žádné jiné zvíře, budeme rádi za malého Brča," poznamenal Hrivňák.

Matku mláděte krmí člen skupiny Horkýže Slíže

Sameček se narodil jako osmý potomek sedmnáctileté samice Goldie, otcem je devítiletý Mulisák. "Celkově se v plzeňské zoo narodilo už 16 velblouďat, devět po samci Haštalovi a sedm po Mulisákovi. Úplně první byla populární Josefína," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. První velbloud se v plzeňské zoo objevil již v polovině 50. let minulého století, od 60. do 90. let zde byli i jednohrbí velbloudi. Velbloud je od 15. století i v městském znaku Plzně.

Velbloud dvouhrbý

Divoký velbloud dvouhrbý žije už jen ve dvou malých populacích, ochočený velbloud je však jako dopravní prostředek hojný. Velbloud může putovat několik dnů bez pití a ztratit až čtvrtinu své hmotnosti, aniž by mu to vadilo. "Když pak najde vodu, dokáže během čtvrt hodiny vypít až 130 litrů. Voda se mu rychle vrací do dehydrovaných tkání a ochablé zvíře ožívá doslova před očima," popsal Vobruba. Vodu však zvíře nenosí v hrbu ani v žaludku. V hrbech má nahromaděný tuk. Tato zásobárna energie slouží jako chemická laboratoř. Při odbourávání tuku se uvolňuje vodík, který pak sloučením s kyslíkem tvoří vodu do krevního oběhu.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat