Příbuznost živočicha s dnešními velbloudy se prý dá snadno odvodit na základě nálezu kosti chodidla: prstní kosti jsou velmi roztažené, jako je tomu pouze u velbloudů. Zarážející je přitom jejich velikost.
"Ty kosti jsou téměř dvakrát tak velké jako u normálního velblouda, mají rozměry kostí žirafy," řekl Peter Schmid z antropologického ústavu Curyšské univerzity.
Švýcarští vědci našli kost prostředního prstu nohy v syrské stepi už před dvěma lety. Tehdy ale ještě netušili, zda jsou na stopě dosud neznámému živočišnému druhu, nebo zda jde pouze o chorobnou odchylku.
Letos od června do září objevitelé na stejném nalezišti narazili na dalších více než 20 kostí. Kromě kousku spodní čelisti našli i několik obratlů a kosti kloubů a holeně.
Jednotlivé kosti navíc pocházely od různých jedinců a byly objeveny v různých vrstvách.
"Není to zvláštní forma, ale nový živočišný druh," prohlásil Jean-Marie Le Tensorer z archeologického ústavu Basilejské univerzity. Podle něj žil tento velbloudí druh, jenž ještě nezískal vědecké označení, po dobu až 20.000 let.
Nový objev by měl vědcům pomoci objasnit evoluci velbloudů, neboť o jejich příbuznosti s ostatnímu zvířaty a o jejich vzniku se toho dosud ví velmi málo. Doposud se uvádí, že původní formou je dvouhrbý velbloud - na rozdíl od jednohrbého dromedára. Teď by ale tato teorie mohla utrpět vážné trhliny. Podle Schmida měl totiž pravěký gigantický velbloud zřejmě pouze jeden hrb. Pozná se to prý podle dolní čelisti.
Velbloudi byli velcí jako žirafy
CURYCH -
Významným objevem se pochlubili archeologové ze Švýcarska. Našli v Sýrii kosti vyhynulého gigantického velblouda. Dosud neznámé zvíře dorůstalo téměř velikosti žirafy a ve stepích dnešní centrální Sýrie žilo zhruba před 100.000 lety.
Pronájem bytu 2+1, Olomoucká ul., Opava
Olomoucká, Opava - Předměstí
9 000 Kč/měsíc