Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velikán má dům na míru

Magazín

  12:01
CAN-CHUA - Nejvyšší na světě Pao Si-šun se narodil v roce 1951 v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Původně pastevec koz své výšky využil v armádě, kde hrál basketbal.

Nejvyšší muž světa foto: AFP

Nejvyšší muž světa, to je Pao Si-šun. V Guinnessově knize byl se svými 236 centimetry zapsán od roku 2005.

Loni se ale objevil Ukrajinec Leonyd Stadnyk, kterému lékař naměřil neuvěřitelných 257 centimetrů. Podle oficiálních pravidel knihy rekordů by se ale musel nechat přeměřit k tomu oprávněnou osobou.

To ovšem Stadnyk odmítá s vysvětlením, že si nepřeje být obtěžován a o žádnou slávu či publicitu nestojí. Svou výšku prý vnímá spíš jako prokletí.Jak informovala agentura AFP, Si-šun se tak vrací na pomyslný trůn.

Někdejší pastevec koz z čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko byl po celou dobu svého dětství vysoký jako většina jeho vrstevníků.

Ve svých 16 letech ale začal všechny ostatní převyšovat. Své nynější výšky dosáhl, když mu bylo 22 let. Přitom oba jeho rodiče svou výškou nikterak nevyčnívali nad okolím.

„Samozřejmě že bych byl někdy radši jako ostatní. Je nepraktické, když musím vstupovat normálními dveřmi, spát na normálních, tedy krátkých, hotelových postelích nebo nastupovat do aut,“ přiznává Pao.

Revmatismus, kterým trpí právě kvůli svému neobyčejnému vzrůstu, ho přinutil k tomu, aby při chůzi používal velkou hůl. Navíc nosí boty neuvěřitelné velikosti 56.

I přesto ale dokáže žít normálním životem. Se svou životní láskou, která pochází ze stejného města, se oženil v březnu 2007. Sia Šu-ťüan, která mu letos v září porodila syna, měří pouhých 168 centimetrů a dosahuje tak svému manželovi pouze do pasu.

„Jsem šťasten, a protože mám syna, jsem šťasten ještě víc,“ říká Číňan a zároveň přiznává, že pokud by byl jeho syn také obdařen několika centimetry navíc, přál by si, aby hrál basketbal.

Sám Pao ho totiž také hrál a to za armádní tým, během svého tříletého působení v Čínské lidové armádě. Bohužel vlivem svého zdraví a počátky projevujícího se revmatismu byl odtud propuštěn.

„Dřív jsem si říkal, že mám problém, když jsem tak velký, znepokojovalo mne to, ale když mne označili za člověka, který se přirozenou cestou dopracoval k rekordu, uklidnilo mne to. Má to taky určité výhody. Když potřebuji vyměnit žárovku, zvednu ruku, a je to,“ žertuje Pao.

Byly to právě jeho paže, kterých využili lékaři z akvária v čínském Fu-šunu. V roce 2006 zde zachránil dva delfíny, kterým v žaludcích uvízly malé kousky plastu.

Podle oficiální zprávy delfíni vlivem toho ztratili chuť k jídlu a také trpěli depresemi. Pao jim ale rukou zbytky plastů vytáhl a delfíny se podařilo plně uzdravit.

Manželé bydlí nedaleko hlavního města, pouhé tři hodiny jízdy ve městě Can-chua. Obývají zde malý byt, ale již brzy se přestěhují do obrovského domu, který je tomuto obrovi vystavěn přímo na míru.

Dům stojí v jednom zábavním parku, který tak doufá, že přítomnost nejvyššího muže planety přiláká další návštěvníky. Jen vchodové dveře jsou vysoké 2,4 metru a dokonce i postel má stejnou délku.

Bude to dům s obrovskými okny. Za zmínku stojí i toalety. „Sedátko bude takhle vysoko,“ ukazuje Pao s rukou výše než metr nad zemí.

Jako na příslušníka etnické menšiny se na něj nevztahuje tolik diskutovaná politika jednoho dítěte, kterou čínská vláda prosazuje. I přesto k tomu ale hrdý otec říká jen: „Jeden stačí.“

Naopak jeho manželka, které je teprve 29 let, si ale ještě jistá není a dodává, že „je ještě brzo, rozhodneme se později“.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!