Odcházející zima vytváří stále lepší podmínky pro výlety – ať už do blízkosti cíle dojedeme autem či vlakem a pro cestu dál vsadíme na cykloturistiku, anebo k němu půjdeme po svých. Dětem se určitě zavděčíme zajímavým programem, s nímž se lze cestou setkat.
Jaro v Polabí
Ve všech částech polabského skanzenu v Přerově nad Labem už probíhá tradiční výstava Jaro na vsi. Je nápaditě a určitě velmi přitažlivě instalována v interiérech všech zdejších chalup. Spatříte tu lidové zvyky a tradice, které se vztahují k jaru; nevynechává ani řemesla a obvyklé jarní práce, jak se na jaře odehrávaly právě v životě našich předků – a především právě ve středočeských polabských vsích – od masopustu až do léta. Můžete se seznámit se zabijačkou, projdete obdobím půstu, vynášením smrtky – a pašijovým týdnem až do Velikonoc.
Černá buchta i řezy. Co se peklo dříve o Velikonocích na Valašsku? |
Velikonoční tradice a zvyky tu představují nejen jako neživou muzejní expozici: samozřejmě je tu letos nová přitažlivá výstava lidového výtvarného umění – avšak značná část připomínky Velikonoc je „živá“. O víkendech tu zastihnete dovedné řemeslníky i lidové umělce – bednáře, řezbáře, kováře–můžete se naučit plést pomlázku, spatříte vytváření velikonočních dekorací a kraslic zdobených různými technikami. Stejně jako pečení velikonočního pečiva nebo zdobení perníků.
Součástí expozice je i právě probíhající výstava lidových krojů z Polabí. Výstava potrvá až do 17. dubna. O jednotlivých aktuálních víkendových doprovodných programech informují muzejní webové stránky.
Zajímavé budou i akce, které se na Bílou sobotu představí na našem zřejmě nejmladším hradě, v Červeném Újezdě mezi Prahou a Kladnem. Nejmladším proto, že byl vystavěn teprve v letech 2001–2002 jako historizující novostavba ve stylu rytířské tvrze, se skanzenem. Smyslem objektu, jehož jednotlivé části jsou vystavěné v různých slozích, je zejména představit (tím, že vychází z tradičních řemeslných postupů) v dobovém kontextu život v minulosti. Na Bílou sobotu bude na hradě bohatý velikonoční program – pro děti tvůrčí dílna se zdobením kraslic a výrobou velikonočních dekorací, pro dospělé třeba floristický kurz zaměřený na období jara.
Dobroty na zámku
Kdo by se chtěl vydat za lidovou zábavou, může na Boží hod velikonoční vyrazit na tradiční Velikonoční veselici s kuřetem. Na zámku v Mníšku pod Brdy se letos koná již popatnácté a její výtěžek je určený pro dobročinné účely. Veselice nabízí den plný zábavy, tance a hudby s divadlem pro děti a s velikonočním výtvarným workshopem. Také se setkáte s řemeslnickým jarmarkem a s nabídkou velikonočních dobrot. A jako málokde jinde u nás tu návštěvníci mohou zhlédnout pašijové hry.
Sluneční dort s mangem a marakujou rozzáří velikonoční svátky |
A ještě tip pro ty, komu by byly popsané velikonoční tipy málo a rozhodl se vyrazit kus za hranice kraje. Velmi zajímavý cíl najde u Turnova, ve známém roubeném Dlaskově statku v Dolánkách. Na Bílou sobotu, tedy 26. března, se tam bude konat celodenní velikonoční jarmark s ukázkami výtvarných řemesel, loutkovým divadlem pro děti a vystoupením folklorních souborů. Vynesením smrtky do Jizery se tam ukončí zima.
Závěrem tu máme ještě jeden tip pro přátele železnic: v sobotu 26. a v neděli 27. března můžete jet nostalgickým parním vlakem z Prahy na Křivoklát a zpátky. Historická jízda bude zakončena prohlídkou hradu a opět velikonočním jarmarkem.