Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká událost ve světě diamantů: dražba vzácného drahokamu

Magazín

  10:12
NEW YORK - Hitem podzimní aukce drahokamů v New Yorku bude 32karátový diamant. Cenu bezchybně broušeného drahokamu odhadl aukční dům Christie´s na pět milionů dolarů (skoro 100 milionů korun). Podle expertů se vzácné diamanty v době ekonomické nejistoty draží mimořádně vysoko.
Diamanty - ilustrační foto.

Diamanty - ilustrační foto. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Napsala to agentura Reuters.

Diamant vybroušený v takzvaném smaragdovém brusu má osmihranný tvar a jeho vrchní i spodní strany jsou ve tvaru lichoběžníků. "Tak velké drahokamy jsou velmi vzácné a jejich dražba je ve světě diamantů vždy velkou událostí," řekl vedoucí sekce šperků firmy Christie´s Rahul Kadakia.

Diamant je spojen se jménem americké rodiny Annenbergů. Bývalá majitelka šperku, prezidentka Annenbergovy nadace financující vzdělávací a umělecké programy Lee Annenbergová, zemřela v březnu ve věku 91 let. Annenbergová byla vdovou po mediálním magnátu Walteru Annenbergovi, který působil také jako americký velvyslanec ve Velké Británii. Dražba vzácných kamenů se bude konat 21. října. Drahokam předtím podnikne "turné" se zastávkami v Ženevě, Londýně, Hongkongu, Los Angeles a New Yorku.

Kvůli ekonomické krizi zaznamenaly v prosinci minulého roku aukční domy pokles cen o 20 až 30 procent. Poptávka po diamantech přes cenové propady prý neklesá.

V prosinci předčil veškerá očekávání historický Wittelsbašský modrý diamant. Drahokam s 35,6 karátu se v aukci stejné firmy v Londýně vydražil za 24,3 milionu dolarů (asi 442 milionů korun). Původní odhad byl 15 milionů dolarů (asi 300 milionů korun).

Autor: