Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Velký bratr hlídá politika

Britský poslanec vyměnil práci za reality show. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský poslanec vyměnil práci za reality show. | foto: Lidovky.cz

LONDÝN „Mňau, mňaaau,“ kňourá prošedivělý padesátník a předstírá, že líže smetánku z dlaní ženy, která sedí vedle něj. Nejde o žádné bizarní erotické hrátky, ale o televizní reality show Celebrity Big Brother, a muž-kočka je v běžném životě britským poslancem.

Jedenapadesátiletý levicový politik George Galloway, který si libuje v kubánských doutnících a elegantních oblecích, má za sebou skandálů víc než dost. Vyhodili ho z labouristické strany, když ostře kritizoval válku v Iráku a vyzýval britské vojáky, aby neplnili rozkazy nadřízených.

Později čelil obviněním, že korupčně získal velké množství ropy od Saddáma Husajna. V této souvislosti se soudil s řadou deníků pro pomluvu, a spory vyhrál: na konzervativním listu Daily Telegraph si například vymohl odškodné 150 000 liber. Také proslul svými nevybíravými výroky na adresu „lháře Blaira, který by měl stanout před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu“.

Zatím posledním počinem, kterým Galloway vzbudil nelibost svých oponentů, je účast v soutěži Celebrity Big Brother. Poslanec se nechal spolu s dalšími deseti známými lidmi zavřít do domu prošpikovaného kamerami, které snímají každý jeho pohyb. Navíc musí plnit mnohdy ponižující úkoly, které mu zadává televizní štáb. Část britské veřejnosti soudí, že Galloway tak znevažuje poslaneckou funkci.

Galloway kontra Rodman
Před vstupem do domu Velkého bratra Galloway prohlásil: „Tony Blair bude mít dilema. Na jednu stranu si bude přát, abych brzy vypadl a nedosáhl dalšího vítězství. Na druhou stranu si určitě uvědomuje, že čím déle tu budu zavřený, tím déle ho nechám na pokoji.“ Diváci show postupně vyhodí deset účastníků, až nakonec zbude jen jediný vítěz. Galloway už „přežil“ tři divácká hlasování, ale tentokrát má namále: zítra výjimečně vypadnou hned dva ze tří nominovaných, přičemž mezi třemi ohroženými hráči je kromě Gallowaye i proslulý americký basketbalista Dennis Rodman.

Voliči se bouří
Zatímco se poslanec zviditelňuje ve vile Velkého bratra, ve sněmovně se odehrálo několik hlasování o záležitostech, které budou mít dopad i na Gallowayův volební okrsek Bethnal Green a Bow. A to se tamním voličům samozřejmě vůbec nelíbí.

Jeden z nich založil na protest internetovou stránku nazvanou Proč není v práci?, která v prvních pěti dnech své existence zaznamenala 25 tisíc návštěv. „Mám pocit, že by nás Galloway měl reprezentovat ve sněmovně, a ne v domě Velkého bratra,“ vysvětluje autor stránky Paul Skinner. „Je zjevné, že propaguje pouze sebe, a nikoliv potřeby a požadavky svých voličů,“ míní.

Galloway svou účast v reality show vysvětluje tím, že chce publiku ukázat, jaký opravdu je. Před kamerami také hodlal prosazovat své politické názory. „Budu mluvit o válce a míru, o Bushovi a Blairovi a o potřebě respektu ve světě,“ přihřál si polívčičku zakladatel levicové strany Respect.

Stanice Channel 4 však Gallowayovi tyto plány zatrhla. Pokaždé, když začne hovořit o politice, přehluší jeho řeč nahrávka hlasitě švitořících ptáčků. Strana Respect už kvůli tomu poslala do Channel 4 oficiální stížnost, vedení televize však argumentuje tím, že nesmí vysílat nic, co by zavánělo politickou agitací.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz