Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký bratr hlídá politika

Magazín

  10:07
LONDÝN - „Mňau, mňaaau,“ kňourá prošedivělý padesátník a předstírá, že líže smetánku z dlaní ženy, která sedí vedle něj. Nejde o žádné bizarní erotické hrátky, ale o televizní reality show Celebrity Big Brother, a muž-kočka je v běžném životě britským poslancem.

George Galloway. foto: Lidovky.cz

Jedenapadesátiletý levicový politik George Galloway, který si libuje v kubánských doutnících a elegantních oblecích, má za sebou skandálů víc než dost. Vyhodili ho z labouristické strany, když ostře kritizoval válku v Iráku a vyzýval britské vojáky, aby neplnili rozkazy nadřízených.

Později čelil obviněním, že korupčně získal velké množství ropy od Saddáma Husajna. V této souvislosti se soudil s řadou deníků pro pomluvu, a spory vyhrál: na konzervativním listu Daily Telegraph si například vymohl odškodné 150 000 liber. Také proslul svými nevybíravými výroky na adresu „lháře Blaira, který by měl stanout před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu“.

Zatím posledním počinem, kterým Galloway vzbudil nelibost svých oponentů, je účast v soutěži Celebrity Big Brother. Poslanec se nechal spolu s dalšími deseti známými lidmi zavřít do domu prošpikovaného kamerami, které snímají každý jeho pohyb. Navíc musí plnit mnohdy ponižující úkoly, které mu zadává televizní štáb. Část britské veřejnosti soudí, že Galloway tak znevažuje poslaneckou funkci.

Galloway kontra Rodman
Před vstupem do domu Velkého bratra Galloway prohlásil: „Tony Blair bude mít dilema. Na jednu stranu si bude přát, abych brzy vypadl a nedosáhl dalšího vítězství. Na druhou stranu si určitě uvědomuje, že čím déle tu budu zavřený, tím déle ho nechám na pokoji.“ Diváci show postupně vyhodí deset účastníků, až nakonec zbude jen jediný vítěz. Galloway už „přežil“ tři divácká hlasování, ale tentokrát má namále: zítra výjimečně vypadnou hned dva ze tří nominovaných, přičemž mezi třemi ohroženými hráči je kromě Gallowaye i proslulý americký basketbalista Dennis Rodman.

Voliči se bouří
Zatímco se poslanec zviditelňuje ve vile Velkého bratra, ve sněmovně se odehrálo několik hlasování o záležitostech, které budou mít dopad i na Gallowayův volební okrsek Bethnal Green a Bow. A to se tamním voličům samozřejmě vůbec nelíbí.

Jeden z nich založil na protest internetovou stránku nazvanou Proč není v práci?, která v prvních pěti dnech své existence zaznamenala 25 tisíc návštěv. „Mám pocit, že by nás Galloway měl reprezentovat ve sněmovně, a ne v domě Velkého bratra,“ vysvětluje autor stránky Paul Skinner. „Je zjevné, že propaguje pouze sebe, a nikoliv potřeby a požadavky svých voličů,“ míní.

Galloway svou účast v reality show vysvětluje tím, že chce publiku ukázat, jaký opravdu je. Před kamerami také hodlal prosazovat své politické názory. „Budu mluvit o válce a míru, o Bushovi a Blairovi a o potřebě respektu ve světě,“ přihřál si polívčičku zakladatel levicové strany Respect.

Stanice Channel 4 však Gallowayovi tyto plány zatrhla. Pokaždé, když začne hovořit o politice, přehluší jeho řeč nahrávka hlasitě švitořících ptáčků. Strana Respect už kvůli tomu poslala do Channel 4 oficiální stížnost, vedení televize však argumentuje tím, že nesmí vysílat nic, co by zavánělo politickou agitací.

Autoři:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat