Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velryba doplavala do centra Londýna

Magazín

  21:32
LONDÝN - Rozruch v Londýně dnes vyvolala malá velryba, která v Temži doplavala až do centra britské metropole. Kytovec vyvolal ohromný zájem Londýňanů a zastavil na některých místech dopravu. Způsobil také starosti ochráncům přírody, zda dobrodružství přežije.

Vorvaňovec anarnak foto: Reprofoto

Zatím se již kytovec druhu vorvaňovec anarnak dvakrát pokusil vplout na mělčinu, ale stoupající příliv a dobrovolníci ho opět dostali do hloubky. Nejprve se velryba dostala na mělčinu u mostu Chelsea, ale tři muži vlezli do vody, začali kolem ní čeřit vodu, až odplavala. Po chvíli se celá situace opakovala a velrybě pomáhali na hloubku další dobrovolníci.

"Je zjevně velmi dezorientovaná," řekla Laila Sadlerová z britské organizace na ochranu zvířat RSPCA. Máme o ní velkou starost, nejhorší to bude po půlnoci, kdy bude největší odliv, dodala.

Nicméně britští ochránci zvířat mobilizovali i potápěče, kteří jsou připraveni v případě potřeby zasáhnout. Vyzvali současně veřejnost, aby zvíře nevystrašila. Za velrybou plují v odstupu policejní a novinářské čluny a některé televize zabíraly celou událost v přímém přenosu.

V Temži se objevují i delfíni
Svědci tvrdí, že kytovec je pět až osm metrů dlouhý. Podle některých médií byla zaznamenána v ústí Temže v Southendu v jihovýchodní Anglii druhá velryba.

Odborníkům není jasné, proč se velryba vydala sama v mělkých vodách do Londýna. Tento druh žijící v severním Atlantiku je společenský a obvykle se pohybuje ve skupinách. Navíc se potápí nejhlouběji ze všech kytovců.

"Dokáže se potopit do hloubky 3000 metrů a pod vodou může zůstat až hodinu," řekl Peter Evans nadace Sea Watch. "Do tak mělkých vod by vplula, jen kdyby byla nemocná. A v tom případě by páchala sebevraždu."

Podle něj je ale také možné, že vorvaňovec sledoval proti proudu Temže ryby a pak ztratil orientaci.

Podle přírodovědce Richarda Sabina z Přírodovědného muzea je to poprvé přinejmenším od roku 1913, co byl tento druh v Londýně spatřen. Muzeum od toho roku vede záznamy o velrybách, které zabloudily až do Londýna.

Londýnská zoologická společnost zaznamenala v Temži a jejím ústí od července 2004 do června 2005 celkem 197 mořských zvířat. Byli to především tuleni, ale také sviňuchy a delfíni.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat