Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Velryba doplavala do centra Londýna

Vorvaňovec anarnak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vorvaňovec anarnak | foto: Reprofoto

LONDÝN Rozruch v Londýně dnes vyvolala malá velryba, která v Temži doplavala až do centra britské metropole. Kytovec vyvolal ohromný zájem Londýňanů a zastavil na některých místech dopravu. Způsobil také starosti ochráncům přírody, zda dobrodružství přežije.

Zatím se již kytovec druhu vorvaňovec anarnak dvakrát pokusil vplout na mělčinu, ale stoupající příliv a dobrovolníci ho opět dostali do hloubky. Nejprve se velryba dostala na mělčinu u mostu Chelsea, ale tři muži vlezli do vody, začali kolem ní čeřit vodu, až odplavala. Po chvíli se celá situace opakovala a velrybě pomáhali na hloubku další dobrovolníci.

"Je zjevně velmi dezorientovaná," řekla Laila Sadlerová z britské organizace na ochranu zvířat RSPCA. Máme o ní velkou starost, nejhorší to bude po půlnoci, kdy bude největší odliv, dodala.

Nicméně britští ochránci zvířat mobilizovali i potápěče, kteří jsou připraveni v případě potřeby zasáhnout. Vyzvali současně veřejnost, aby zvíře nevystrašila. Za velrybou plují v odstupu policejní a novinářské čluny a některé televize zabíraly celou událost v přímém přenosu.

V Temži se objevují i delfíni
Svědci tvrdí, že kytovec je pět až osm metrů dlouhý. Podle některých médií byla zaznamenána v ústí Temže v Southendu v jihovýchodní Anglii druhá velryba.

Odborníkům není jasné, proč se velryba vydala sama v mělkých vodách do Londýna. Tento druh žijící v severním Atlantiku je společenský a obvykle se pohybuje ve skupinách. Navíc se potápí nejhlouběji ze všech kytovců.

"Dokáže se potopit do hloubky 3000 metrů a pod vodou může zůstat až hodinu," řekl Peter Evans nadace Sea Watch. "Do tak mělkých vod by vplula, jen kdyby byla nemocná. A v tom případě by páchala sebevraždu."

Podle něj je ale také možné, že vorvaňovec sledoval proti proudu Temže ryby a pak ztratil orientaci.

Podle přírodovědce Richarda Sabina z Přírodovědného muzea je to poprvé přinejmenším od roku 1913, co byl tento druh v Londýně spatřen. Muzeum od toho roku vede záznamy o velrybách, které zabloudily až do Londýna.

Londýnská zoologická společnost zaznamenala v Temži a jejím ústí od července 2004 do června 2005 celkem 197 mořských zvířat. Byli to především tuleni, ale také sviňuchy a delfíni.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?