Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velryba, která doplula do Londýna, uhynula

Magazín

  9:42
LONDÝN - Velryba, která v pátek zabloudila do řeky Temže v centru Londýna, uhynula navzdory horečným snahám o její záchranu. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na záchranáře na místě.

Velryba, která doplula do Londýna foto: ČTK

Mladý samec vorvaňovce anarnaka pošel na palubě člunu, kterým se ho záchranáři snažili přepravit k ústí Temže do Severního moře. Veterináři sice kytovce zabalili do mokrých dek a polévali ho nepřetržitě vodou, velryba ale postupně jevila stále větší známky stresu a tuhnutí svalů, což je příznakem vážných zdravotních problémů.

Potíže jí mimo jiné činila její vlastní váha vzhledem k tomu, že nebyla nadnášena vodou.
"Dostali jsme od veterinářů ze záchranného plavidla zprávu, že velrybu postihly křeče a uhynula. Byla dehydrovaná, vyhladovělá a pobyt na palubě nakonec vysušil její vnitřní orgány," uvedla Katy Gearyová, mluvčí britské královské společnosti pro předcházení krutosti na zvířatech.

Pět až šest metrů dlouhý a několik tun vážící vorvaňovec byl poprvé v Temži spatřen v pátek dopoledne jedním cestujícím z vlaku poblíž londýnského mostu Albert Bridge v Chelsea.

Později, za velkého zájmu veřejnosti, proplula velryba kolem budovy parlamentu a její věže Big Benu. Pokusy přimět zvíře, aby se samo vrátilo do 70 kilometrů vzdáleného moře, skončily neúspěchem.

Dnes odpoledne velryba částečně uvázla na mělčině, záchranáři ji s pomocí plováků ukotvili, na popruzích ji jeřábem vytáhli z vody a umístili na palubu velkého záchranného plavidla Crossness.

Akci tleskaly na břehu až 3000 zvědavců. Zdravotní stav savce, který byl na základě lékařských testů po jeho vyzdvižení z vody označen veterináři jako poměrně dobrý, se ale rychle zhoršoval. Experti proto uvažovali o tom, že velrybu utratí, nebo předčasně vypustí do vody ještě před dosažením ústí řeky.

V takovém případě by se ale nejspíš vorvaňovec opět zachytil na mělčině. Nakonec záchranáři napínavý boj s časem, který podle agentury AP sledovalo v televizi na 23
milionů diváků z celého světa, prohráli.

Odborníkům není jasné, proč se zvíře vydalo samo v mělkých vodách do Londýna. Tento druh žijící v severním Atlantiku je společenský a obvykle se pohybuje ve skupinách. Navíc se potápí nejhlouběji ze všech kytovců. 

"Dokáže se potopit do hloubky 3000 metrů a pod vodou může zůstat až hodinu," tvrdí Peter Evans z nadace Sea Watch. Podle něj je ale také možné, že vorvaňovec sledoval proti proudu Temže ryby a pak ztratil orientaci.

Podle přírodovědce Richarda Sabina z Přírodovědného muzea je to poprvé přinejmenším od roku 1913, co byl tento druh v Londýně spatřen. Muzeum od toho roku vede záznamy o velrybách, které zabloudily až do Londýna.

Londýnská zoologická společnost zaznamenala v Temži a jejím ústí od července 2004 do června 2005 celkem 197 mořských zvířat. Byli to především tuleni, ale také sviňuchy a delfíni.
Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat