Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Velryba, která doplula do Londýna, uhynula

Velryba, která doplula do Londýna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba, která doplula do Londýna | foto: ČTK

LONDÝN Velryba, která v pátek zabloudila do řeky Temže v centru Londýna, uhynula navzdory horečným snahám o její záchranu. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na záchranáře na místě.

Mladý samec vorvaňovce anarnaka pošel na palubě člunu, kterým se ho záchranáři snažili přepravit k ústí Temže do Severního moře. Veterináři sice kytovce zabalili do mokrých dek a polévali ho nepřetržitě vodou, velryba ale postupně jevila stále větší známky stresu a tuhnutí svalů, což je příznakem vážných zdravotních problémů.

Potíže jí mimo jiné činila její vlastní váha vzhledem k tomu, že nebyla nadnášena vodou.
"Dostali jsme od veterinářů ze záchranného plavidla zprávu, že velrybu postihly křeče a uhynula. Byla dehydrovaná, vyhladovělá a pobyt na palubě nakonec vysušil její vnitřní orgány," uvedla Katy Gearyová, mluvčí britské královské společnosti pro předcházení krutosti na zvířatech.

Pět až šest metrů dlouhý a několik tun vážící vorvaňovec byl poprvé v Temži spatřen v pátek dopoledne jedním cestujícím z vlaku poblíž londýnského mostu Albert Bridge v Chelsea.

Později, za velkého zájmu veřejnosti, proplula velryba kolem budovy parlamentu a její věže Big Benu. Pokusy přimět zvíře, aby se samo vrátilo do 70 kilometrů vzdáleného moře, skončily neúspěchem.

Dnes odpoledne velryba částečně uvázla na mělčině, záchranáři ji s pomocí plováků ukotvili, na popruzích ji jeřábem vytáhli z vody a umístili na palubu velkého záchranného plavidla Crossness.

Akci tleskaly na břehu až 3000 zvědavců. Zdravotní stav savce, který byl na základě lékařských testů po jeho vyzdvižení z vody označen veterináři jako poměrně dobrý, se ale rychle zhoršoval. Experti proto uvažovali o tom, že velrybu utratí, nebo předčasně vypustí do vody ještě před dosažením ústí řeky.

V takovém případě by se ale nejspíš vorvaňovec opět zachytil na mělčině. Nakonec záchranáři napínavý boj s časem, který podle agentury AP sledovalo v televizi na 23
milionů diváků z celého světa, prohráli.

Odborníkům není jasné, proč se zvíře vydalo samo v mělkých vodách do Londýna. Tento druh žijící v severním Atlantiku je společenský a obvykle se pohybuje ve skupinách. Navíc se potápí nejhlouběji ze všech kytovců. 

"Dokáže se potopit do hloubky 3000 metrů a pod vodou může zůstat až hodinu," tvrdí Peter Evans z nadace Sea Watch. Podle něj je ale také možné, že vorvaňovec sledoval proti proudu Temže ryby a pak ztratil orientaci.

Podle přírodovědce Richarda Sabina z Přírodovědného muzea je to poprvé přinejmenším od roku 1913, co byl tento druh v Londýně spatřen. Muzeum od toho roku vede záznamy o velrybách, které zabloudily až do Londýna.

Londýnská zoologická společnost zaznamenala v Temži a jejím ústí od července 2004 do června 2005 celkem 197 mořských zvířat. Byli to především tuleni, ale také sviňuchy a delfíni.
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.