Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Versailles se opět blyští

Jako v roce 1648. Zrcadlový sál znovu nabyl své původní podoby, tvrdí odborníci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako v roce 1648. Zrcadlový sál znovu nabyl své původní podoby, tvrdí odborníci. | foto: AFP

PAŘÍŽ Na zámku ve Versailles u Paříže se včera po třech letech restaurátorských prací znovu zaskvěla v plném lesku jedna z jeho největších atrakcí – Zrcadlový sál. Monumentální galerie podle vyjádření odborníků znovu nabyla podoby, jakou měla v době svého dokončení v roce 1684.

Šlo o vůbec první celkové restaurování Zrcadlového sálu. Zahrnovalo mimo jiné pečlivou obnovu asi tisíce metrů čtverečních maleb, které pokrývají klenbu. Malby vytvořil na zakázku Charles Le Brun, dvorní malíř Ludvíka XIV. Dále se čistily štuky, zlacení, mramor, lustry a samozřejmě zrcadla, po nichž sál nese své jméno. Zrcadlářský mistr Vincent Guerra, který se stejně jako další členové restaurátorského týmu účastnil slavnostního otevření, jich za tři roky složitými postupy vyčistil 308. Dalších 48 zrcadel muselo být vyměněno.

Při restaurování maleb byly sňaty vrstvy pozdějších přemaleb. Podle Petronille Eynaudové, která tyto práce vedla, tak nyní návštěvník vidí v devadesáti procentech to, co namaloval Le Brun. Restaurování trvalo stejně dlouho, jako trvalo Le Brunovi vytvoření původního díla.
Šéf celého restaurátorského týmu Frédéric Didier zdůraznil, že veškeré zásahy se děly na základě zkoumání archivů. „Nic jsme si nevymysleli. Nyní sál vypadá jako oslnivá stará dáma a všechny ty vrásky v jejím obličeji vyprávějí příběhy,“ řekl.

Zrcadlový sál nebyl během prací zcela uzavřen, vždy se to týkalo jen právě opravované části. Nyní je však návštěvníkům k dispozici ve své plné kráse. Nové osvětlení má navíc vyvolávat dojem, že sál je stejně jako za Ludvíka XIV. osvětlen jen svíčkami.

Restaurování bylo umožněno díky partnerství francouzského státu s firmou Vinci, která plně kryla náklady. Ty dosáhly 12 milionů eur (asi 336 milionů korun). Ředitel zámku Jean-Jacques Aillagon řekl, že šlo o vůbec největší mecenášský počin ve Francii.

Zrcadlový sál byl původně místem dvorních slavností. Výzdoba sálu oslavovala sílu a slávu Ludvíka XVI., nazývaného „král Slunce“. V roce 1919  byla v sále podepsána versailleská mírová smlouva, která kodifikovala nový pořádek v Evropě po první světové válce, včetně hranic nově vzniklého Československa.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?