Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesmírný hotel? Za pět let

Magazín

  10:24
MADRID - Jak se vysprchovat či vykoupat ve stavu beztíže? Tento, ale i mnoho dalších problémů nyní řeší tým španělských architektů, kteří by do roku 2012 chtěli otevřít první vesmírný hotel. Hosté ubytovaní v zařízení Galactic Suite, tedy v Galaktickém apartmá, by kromě jiných zážitků získali i jedinečnou možnost obletět naši planetu za 80 minut.

Hotel. foto: koláž ŠimonLidové noviny

Strávit dovolenou ve vesmíru však určitě nebude moci každý. Pouhé tři dny v ubytovacím zařízení na oběžné dráze kolem Země mají totiž zákazníka stát kolem čtyř milionů dolarů (kolem 82 milionů korun).

Během pobytu bude mít klient mimo jiné možnost vidět za 24 hodin 18krát východ a západ slunce nebo se třeba vydat ve speciální kombinéze na vesmírný výlet kolem své ubytovací gondoly, pro jistotu ovšem zachycený jisticími lany k hotelové základně.

„Největším oříškem je navrhnout koupelny, které by umožňovaly provoz i při nulové přitažlivosti. Zajistit hostům, aby v hotelu mohli bez problémů vykonávat ty nejosobnější úkony, není vůbec snadné,“ připouští Xavier Claramunt, který stojí v čele architektonické společnosti, jež na celém projektu pracuje.

Jedním z řešení, jak se vypořádat například se sprchováním v beztížném stavu, je možnost naplnit koupelnu bublinami vody. V této lázni poletující ve vzduchu by si prostě host v podstatě zaplaval.

V představách Xaviera Claramunta vypadá budoucí vesmírný hotel jako zvětšený model uskupení několika molekul. Ubytovací kapacita zařízení počítá s pouhými třemi pokoji - jejich počet, velikost i tvar vycházejí z jednoduché pravdy, že se musejí vejít do raketového nosiče, který je na oběžnou dráhu kolem Země vynese.
Kdyby se zákazníkům nechtělo jen sedět u oken svého pokoje a sledovat okolní vesmír, budou mít možnost se zapojit do několika vědeckých pokusů spojených s odhalováním tajemství kosmického cestování.

Výcvik v kosmickém táboře ve stylu Jamese Bonda
Na projektu galaktického hotelu začal Claramunt, původně letecký inženýr, pracovat pro zábavu. Pak se připojili další zájemci, které vše kolem vesmíru přitahuje. Výsledkem bylo rozhodnutí změnit sci-fi myšlenku v realitu - k postavení prvního vesmírného hotelu jsou ale potřeba nemalé peníze, celkem asi tři miliardy dolarů. Nyní už Claramunt a společníci jednají s investory z Japonska, USA a Spojených arabských emirátů.

„Podle našich odhadů je na světě asi 40 000 lidí, kteří by si mohli pobyt v hotelu dovolit. Ovšem zatím si nejsme úplně jistí, zda by své peníze chtěli utratit právě za výlet do vesmíru,“ připouští Claramunt.

Cena za pobyt v Galaktickém apartmá nezahrnuje pouze platbu za tři noci ve vesmíru, ale pokrývá předcházející osmitýdenní intenzivní výcvik v „kosmickém táboře“ ve stylu Jamese Bonda na neupřesněném ostrově v tropech.

„Lidé mají z cesty do vesmíru strach. Proto po celou dobu pobytu našich klientů bude loď, která je na oběžnou dráhu dopraví, kotvit u hotelu. Budou tak vědět, že se mohou opět vrátit domů,“ říká Xavier Claramunt. Přitom si uvědomuje, že v době obav z globálního oteplování může každý start rakety k hotelu přispět k dalšímu znečištění ovzduší. „Na druhou stranu si slibuji, že zážitek, který v našem klientovi vyvolá pohled z vesmíru na Zemi, ho po návratu domů podnítí k ochraně naší planety,“ dodal Claramunt.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!