Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina Britů podle vědců neumí správně připravit čaj

Magazín

  6:48
LONDÝN - Většina Britů neumí správně připravit černý čaj, protože ho nenechávají dost dlouho vylouhovat. Týká se to 80 procent šálků čaje, kterých se v zemi vypije denně zhruba 165 milionů, tvrdí v místním tisku vědci z londýnské univerzita UCL.
Čaj - ilustrační foto.

Čaj - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Většina konzumentů louhuje čajové sáčky či lístky dvě minuty, zatímco k plnému rozvinutí příchutí je třeba až pět minut. „Čaj se skládá z 30.000 různých chemikálií. Je to velmi složitá věc a tyto molekuly potřebují čas, aby se projevily a vzájemně se ovlivňovaly,“ vysvětlil profesor Mark Miodownik.

V rozhovoru s deníkem The Telegraph připustil, že se jedná o subjektivní prožitek, ale je přesvědčen, že je škoda, že se lidé připravují o chutě příliš krátkým louhováním. „Mě frustruje, že si Britové myslí, že čaj dobře znají, ale většina lidí neví, co dělá,“ je přesvědčený tento vědec. Čaj přitom podle něj popíjí denně 75 procent Britů.

Příprava čaje

Neexistují univerzální pravidla pro přípravu čaje, ale The Telegraph se na základě jednotlivých doporučení pokusil najít optimální postup: 

  •  Na čajové sáčky či lístky se má lít čerstvě uvařená voda, která předtím dlouho nevře.
  • Ideální je použít předehřátou keramickou konvičku, ale keramické hrnky také vyhovují.
  • Mléko se lije do hrnku předem, jen když se do něj čaj nalévá z konvice. U přípravy čaje v hrnku se dává mléko až nakonec.
  • Louhování má podle osobních preferencí trvat dvě až pět minut.
  • Je dobré před pitím nechat čaj trochu odstát, protože jeho ideální teplota je 60 až 65 stupňů Celsia.
Autoři: ,
Témata: čaj, Mark Miodownik

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat