1. ledna 2010 13:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Většina Rusů si plete novoroční kocovinu s otravou alkoholem

Alkohol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Většina Rusů si plete kocovinu z vítání Nového roku s otravou alkoholem. Tvrdí to alespoň hlavní expert ruského ministerstva zdravotnictví na návykové látky Jevgenij Brjun. "Kocovinou trpí jen dvě procenta populace. Tolik totiž bývá alkoholiků ve všech zemích, kde se volně prodává alkohol. Zbytek bývá intoxikován," prohlásil.

Postiženým radí nevyrážet klín klínem, tedy nenalít si ráno zase vodku, ale raději konzumovat nakyslé nápoje, ať ovocné džusy či čaj s citrónem nebo kefír, a také silné vývary či zelnou polévku.

Podle experta však alkoholu přespříliš holduje pětina až třetina ze zhruba 140 milionů Rusů. Většina prý pije s mírou a celkově se prý v Rusku nepije ani více, ani méně než jinde ve světě. I když možná se ruské svátky slaví o něco důkladněji.

Ještě před Silvestrem experti na trh lihovin odhadovali, že novoročním svátkům mezi Kamčatkou a Kaliningradem padne za oběť miliarda lahví, hlavně piva, vodky a sektu. Koneckonců, na příchod Nového roku si lze v Rusku připíjet až jedenáctkrát, tolik je totiž v zemi časových pásem. A novoroční svátky trvají celých deset dnů - podle zlých jazyků prý proto, aby se stihlo vystřízlivět.

Pijí třeba i technický líh
Bilance novoročních oslav ještě není kompletní, ale podle úřadů během posledních 24 hodin vypuklo v Rusku skoro 600 požárů, v nichž zahynulo 67 lidí, dalších 77 se podařilo zachránit. Na odhady dalších škod je ještě brzy. Pacientů v deliriu totiž bývá podle profesora Alexandra Němcova nejvíce mezi 5. až 7. lednem.

Problém představuje nejen množství vypitého alkoholu, ale i jeho kvalita. V Rusku, zejména na severu a na východě země, se totiž často pije i nekvalitní, podomácku pálená vodka či technický líh.

Nový rok přinesl do ruských obchodů i úředně stanovenou minimální cenu vodky, takže půllitrová láhev má od nynějška stát nejméně 89 rublů (asi 54 Kč). Nicméně experti předpokládají, že i letos bude pokračovat loňská tendence poklesu prodeje piva a vzestup odbytu nejlacinějších vodek.

ČTK