Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Většině Pražanů trvá cesta do práce do hodiny. Nejvíce jich jezdí MHD

Pražská hromadná doprava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská hromadná doprava | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Každý šestý zaměstnanec z Prahy stráví cestou do kanceláře maximálně 40 minut. Velká většina pracovníků (92 procent) bydlí v dojezdové vzdálenosti do hodiny. Vyplývá to z průzkumu společností JLL a Skanska, do něhož bylo zapojeno přes 1400 respondentů.

Jako maximální dobu, kterou jsou ochotni na cestě do práce strávit, uvedlo 42 procent respondentů právě interval 21 až 40 minut. Dalších 44 procent účastníků průzkumu připouští, že je ochotno cestovat až 60 minut.

Čtyři z deseti respondentů by ocenili, kdyby jejich kancelář byla v centru města, a to především kvůli zázemí a službám. Více než polovina (53 procent) však uvedla, že lokalita je při rozhodování o přijetí pracovní nabídky méně důležitá než vzdálenost od místa bydliště, pokud je zde dobrá dostupnost veřejnou dopravou. Z průzkumu dále vyplynulo, že dvě třetiny lidí jsou ochotny dojít ze zastávky metra nebo tramvaje dalších až deset minut pěšky.

Nejčastějším způsobem přepravy je pro dotazované zaměstnance městská hromadná doprava (69 procent). Následují auto (23 procent) a chůze (15 procent). Kopcovitý profil Prahy stejně jako nedostatek cyklostezek a vhodných parkovacích míst pro kola naopak cyklistice jako způsobu dopravy do práce nepřeje. Pravidelně jezdí do práce na kole jen dvě procenta dotázaných.

„Dalším ceněným atributem je bezplatná wi-fi v celé kancelářské budově i v jejím nejbližším okolí. Je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti půjde o běžný standard. Náklady na zřízení sítě wi-fi nejsou nijak vysoké, ocení ji však 69 procent zaměstnanců bez ohledu na věk,“ uvedl vedoucí oddělení pro zastupování nájemníků v JLL Petr Kareš.

Oslovení zaměstnanci by také chtěli, aby v jejich kancelářské budově nebo nejbližším okolí byly například kantýna nebo restaurace(74 procent), obchod s potravinami (47 procent), kavárna (29 procent), jesle nebo školka (23 procent), případně tělocvična nebo fitness centrum (19 procent).

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....