25. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vězně z Mírova čeká během Vánoc soutěž o nejsilnějšího muže

Za mřížemi - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za mřížemi - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MÍROV Turnaj v šachu, vánoční kondiční cvičení či filmové představení čeká nadcházející vánoční svátky vězně v jednom z nejstřeženějších nápravných zařízení v zemi v Mírově na Šumpersku.

Pracovníci káznice pro ně letos připravili daleko větší počet aktivit než v předcházejícím roce. Novinkou je například soutěž o nejsilnějšího muže. Odsouzení přitom nepřijdou ani o klasické štědrovečerní jídlo. Trest si za branami mírovského hradu odpykává 424 odsouzených, z toho šest doživotně.

Vězni během vánočního programu budou moci mezi sebou poměřit síly například ve stolním tenisu, elektrických šipkách či v šachu. Utkají se i ve vědomostech, pracovníci káznice pro ně připravili také vánoční vědomostní kvíz.

ČTĚTE DÁLE:

Novinkou bude také vánoční filmové představení či soutěž o nejsilnějšího muže osmého oddělení, která se uskuteční na Boží hod. "Půjde o největší provedený počet kliků za jednu minutu, největší provedený počet sedů - lehů, největší počet shybů na hrazdě a největší počet opakování vztlaků na bench press. Odsouzený umístěný na prvním místě bude kázeňsky odměněn," řekla mluvčí věznice Kamila Válková.

Režim se nemění, program ale bude pestřejší

Podle mluvčí káznice se denní režim odsouzených během Štědrého dne nemění, program však budou mít pestřejší kvůli zvýšenému počtu pořádaných aktivit. "Třem odsouzeným bylo uděleno na svátky přerušení trestu," doplnila Válková. Příchod Vánoc si mohli odsouzení na Mírově připomínat od začátku prosince.

Do káznice za nimi přišli například zástupci charity či Armády spásy a za sebou mají už také předvánoční hudební koncert.

Pestřejší budou mít na Štědrý den také jídelníček. Ráno je čeká vánočka, na oběd zelná polévka s čočkou a na večeři klasický bramborový salát. Pouze na tradičního kapra musejí vězni zapomenout. Kvůli hrozbě uvíznutí kosti v krku jej nahradí řízek.

Příchod Vánoc pociťují už nyní i zaměstnanci věznic. Na Mírově registrují v těchto dnech zvýšený počet vánočních balíčků, které vězňům posílají jejich rodiny. Každý z nich přitom musí projít rentgenem a následnou kontrolou. Odsouzení nejčastěji dostávají kávu, cigarety, tabák či hygienické potřeby.

ČTK, Lidovky.cz