Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vězni v JAR pečují o ptáky, rozněžní i drsňáky

Krmení papoušků - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krmení papoušků - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Vězeň v jihoafrickém Pollsmooru Bernard Mitchell s potetovanými svaly na rukou něžně hladí mládě papouška a dojatě se na něj dívá. "Myslí si, že jsem jejich matka. Jsou to skoro děti," svěřuje se jednačtyřicetiletý muž, který byl odsouzen za vraždu k doživotí v době, kdy jeho synovi nebyl ani měsíc.

"Musím je mít rád, starat se o ně, krmit je. Prostě udělat pro ně všechno," říká. Bývalý gangster, který poznal vězeňský svět už ve  čtrnácti letech, je zapojen do projektu společenského začleňování, jenž si klade za cíl vštěpovat vězňům pocit odpovědnosti a sounáležitosti.

Program byl zahájen v roce 1997 právě v tomto vězení, kde strávil šest let svého života i hrdina boje proti apartheidu Nelson Mandela. Autorem myšlenky, která připomíná známý film Útěk z Alcatrazu, v němž vězeň ztělesněný Burtem Lancasterem nachází vykoupení v tom, že se stane uznávaným ornitologem, je pracovník věznice Wikus Gresse.

Zájem je veliký
Kandidáti programu se jen hrnou. Výběr má však svoje kritéria.

Kriminalita v JAR

Jihoafrická republika, kde je denně spácháno 46 vražd, zaujímá deváté místo v žebříčku zemí s největším počtem vězněných lidí. V káznicích, které jsou přeplněné, je více než 160.000 lidí.

"Můžete být vrahem, spáchat nebezpečné činy. Ale je třeba, abyste během pobytu ve věznici prokázal, že máte svoje chování pod kontrolou a máte vůli zlepšit svůj život," řekl.

Počet míst určených pro tento program je omezen na desítku vězňů. Ptáčata, která tito vězni vychovají do dospělého věku, se pak prodávají. Příjmy z jejich prodeje slouží k nákupu nových mláďat a část jde i do kapes vězňů, kteří se o ně starali.

Díky ptákům zapomínají vězni na trest
V tomto napjatém a krutém prostředí ptáci přinášejí radost. "Zapomínám na svůj trest, na čas, který mi zbývá tady ve věznici, protože se starám o ptáčky," tvrdí sedmatřicetiletý Lesley Jacobs, který má na ruce párek hrdliček. "Miluji ty dva. Nikdy na ně nezapomenu." Vězeňští strážci tvrdí, že agresivita vězňů se snížila a že se také méně stávají terčem útoku. "Dává to vězňům novou vizi života," vysvětluje vedoucí oddělení Olga Dayimaniová. "Má to na ně pozitivní vliv i po opuštění věznice," tvrdí.

Program zajistil některým i profesionální uplatnění po odpykání trestu, tvrdí Wikus Gresse. Jeden například získal po opuštění věznice místo u veterináře, jiný ve zverimexu.

,
Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...