Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vězni v JAR pečují o ptáky, rozněžní i drsňáky

Magazín

  13:30
Vězeň v jihoafrickém Pollsmooru Bernard Mitchell s potetovanými svaly na rukou něžně hladí mládě papouška a dojatě se na něj dívá. "Myslí si, že jsem jejich matka. Jsou to skoro děti," svěřuje se jednačtyřicetiletý muž, který byl odsouzen za vraždu k doživotí v době, kdy jeho synovi nebyl ani měsíc.
Krmení papoušků - ilustrační foto.

Krmení papoušků - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Musím je mít rád, starat se o ně, krmit je. Prostě udělat pro ně všechno," říká. Bývalý gangster, který poznal vězeňský svět už ve  čtrnácti letech, je zapojen do projektu společenského začleňování, jenž si klade za cíl vštěpovat vězňům pocit odpovědnosti a sounáležitosti.

Program byl zahájen v roce 1997 právě v tomto vězení, kde strávil šest let svého života i hrdina boje proti apartheidu Nelson Mandela. Autorem myšlenky, která připomíná známý film Útěk z Alcatrazu, v němž vězeň ztělesněný Burtem Lancasterem nachází vykoupení v tom, že se stane uznávaným ornitologem, je pracovník věznice Wikus Gresse.

Zájem je veliký
Kandidáti programu se jen hrnou. Výběr má však svoje kritéria.

Kriminalita v JAR

Jihoafrická republika, kde je denně spácháno 46 vražd, zaujímá deváté místo v žebříčku zemí s největším počtem vězněných lidí. V káznicích, které jsou přeplněné, je více než 160.000 lidí.

"Můžete být vrahem, spáchat nebezpečné činy. Ale je třeba, abyste během pobytu ve věznici prokázal, že máte svoje chování pod kontrolou a máte vůli zlepšit svůj život," řekl.

Počet míst určených pro tento program je omezen na desítku vězňů. Ptáčata, která tito vězni vychovají do dospělého věku, se pak prodávají. Příjmy z jejich prodeje slouží k nákupu nových mláďat a část jde i do kapes vězňů, kteří se o ně starali.

Díky ptákům zapomínají vězni na trest
V tomto napjatém a krutém prostředí ptáci přinášejí radost. "Zapomínám na svůj trest, na čas, který mi zbývá tady ve věznici, protože se starám o ptáčky," tvrdí sedmatřicetiletý Lesley Jacobs, který má na ruce párek hrdliček. "Miluji ty dva. Nikdy na ně nezapomenu." Vězeňští strážci tvrdí, že agresivita vězňů se snížila a že se také méně stávají terčem útoku. "Dává to vězňům novou vizi života," vysvětluje vedoucí oddělení Olga Dayimaniová. "Má to na ně pozitivní vliv i po opuštění věznice," tvrdí.

Program zajistil některým i profesionální uplatnění po odpykání trestu, tvrdí Wikus Gresse. Jeden například získal po opuštění věznice místo u veterináře, jiný ve zverimexu.

Autoři: ,