130 let
Také senioři mohou a chtějí vést uspokojivý sexuální život.

Také senioři mohou a chtějí vést uspokojivý sexuální život. | foto: Profimedia

Více sexu po sedmdesáti

Magazín
  •   10:42
LONDÝN - Milostným hrátkám se oddává stále více párů starších sedmdesáti let, než tomu bylo u předchozích generací. Milenci senioři jsou také se svým sexuálním životem mnohem spokojenější. Vyplývá to z třicetiletého výzkumu švédských vědců mezi půl druhou tisícovkou starších párů, o kterém tento týden informoval renomovaný lékařský časopis British Medical Journal.

Vědci z univerzity ve švédském Göteborgu zpovídali starší páry v letech 1971–2, 1976–7, 1992–3 a 2000–2001. Z průzkumu vyplývá, že nejen stoupl počet sexuálně aktivních lidí, ale že se rovněž zvýšilo procento žen, které dosahovaly orgasmu. Více se sexu oddávali jak muži, tak i ženy, a to bez ohledu na to, jestli šlo o manžele, či nikoliv.

 Více než dvě třetiny ženatých mužů, konkrétně 68 procent, v posledním zjišťovaném dotazníku z období 2000–2001 uvedlo, že měli pohlavní styk, zatímco před třiceti lety to bylo jen 52 procent. Podíl vdaných žen, které se nevzdaly svého milostného života, v této době vzrostl z 38 na 56 procent. Současně však stoupl i počet mužů, kteří měli v souvislosti se sexem fyzické problémy, jako jsou poruchy erekce a ejakulace.

Podle Nilse Backmana z Göteborgské univerzity může toto zjištění souviset také s tím, že jsou dnes muži obecně schopnější otevřeněji mluvit o svých sexuálních nezdarech. Mezi ženami podle studie panuje mnohem vyšší spokojenost s kvalitou sexu než dříve. Co se však nezměnilo, je důvod přerušení vzájemných sexuálních kontaktů, z čehož obě pohlaví shodně viní muže.

 Za zlepšením intimního života sedmdesátníků je podle sexuoložky z londýnské University College Petry Boyntonové fakt, že muže a ženy, kteří okolo roku 2000 dosáhli sedmdesátky, ovlivnily k sexu mnohem tolerantnější časy šedesátých a sedmdesátých let. Zároveň jsou v lepší kondici a zdravější než sedmdesátníci z předchozích generací.

 „Doufáme, že studie jednak přiměje páry vyhledávat odbornou pomoc při potížích v sexuálním životě a zároveň dodá lékařům a jiným zdravotním specialistům povědomí o tom, že i senioři mohou a chtějí vést sexuální život,“ shrnuje Backman.

Autor: