Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Vídeňská státní opera se kvůli protiepidemickým opatřením otevře jako muzeum

Vídeňská státní opera foto: Shutterstock

VÍDEŇ - Vídeňská státní opera se v únoru opět otevře, ovšem kvůli protiepidemickým opatřením jako muzeum. Vedení slavného operního domu tak reaguje na víkendové rozhodnutí rakouské vlády o prodloužení plošné uzávěry.
  5:11

Na základě rozhodnutí rakouské vlády budou moci obchody, služby nebo právě muzea 8. února opět otevřít, pokud do té doby klesne sedmidenní průměr nových nakažených zhruba na 50/100 tisíc obyvatel. I po 8. únoru ale mají zůstat zavřená kina, divadla či koncertní a operní sály.

Muzeum v Káhiře opravilo stroj na lití hieroglyfů z roku 1902

Vídeňská státní opera se dočasně promění v muzeum architektury s volným vstupem. Ředitel jedné z nejproslulejších operních scén Bogdan Roščić toto rozhodnutí zdůvodnil tím, že architektonický skvost na vídeňské Okružní třídě, Ringu, má dvě identity. „Zatímco jsou na scénu uváděna současná témata, je budova samotná jedním z největších muzeí města,“ je přesvědčen Roščić. Poukázal na to, že operní budova je příkladem historizujícího slohu, který je typický pro stavby lemující Ring. Někdy je tento styl označován jako „Ringstrassenstil“ (sloh Ringu).

Vídeňská státní opera se otevře coby muzeum
Vídeňská státní opera

Operní budova, kterou projektovali architekti August Sicard von Sicardsburg a Eduard van der Nüll, byla postavena v letech 1861 až 1869 českým stavitelem Josefem Hlávkou. Rozsáhlé části interiéru přitom obsahují prvky a technologie reprezentující 50. léta minulého století.

Díky tomu, že se mají 8. února znovu otevřít obchody, chystá Roščić podle agentury DPA také znovuotevření architektonicky rovněž zajímavého operního foyer s obchodem. V dobách před koronavirovou pandemií přicházelo do Vídeňské státní opery až 280 tisíc uměnímilovných návštěvníků ročně. Během pandemie se zde nadále odehrávala představení, byť jen před kamerami a bez publika. V prosinci to bylo šest takových večerů, které díky internetu sledovaly miliony lidí z celého světa.

Na úspěšnou řadu hodlá scéna navázat 22. ledna operou Nabucco s pěvcem Plácidem Domingem, který den předtím oslaví 80. narozeniny.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat