Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vídeňský zvířecí hřbitov se od lidského příliš neliší

Hřbitov mazlíčků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov mazlíčků | foto: ČTK

VIDEŇ Hořící svíčky, naleštěné náhrobní kameny a s péčí naaranžované květiny: hroby na vídeňském zvířecím hřbitově se od těch lidských skoro v ničem neliší. Jen jména na náhrobcích napovídají, že jde o místa posledního odpočinku pro nejrůznější domácí mazlíčky: kočky, psy nebo třeba i myši.

Kolemjdoucí zaznamená typická zvířecí jména jako Bubu, Lola nebo Strolchi, zato nenarazí na žádná příjmení, napsala agentura APA.

Mnozí návštěvníci si určitě řeknou, že by vůbec nebylo špatné, kdyby se jednou někdo o jejich hrob staral stejně pečlivě, jako se majitelé starají o hroby svých mrtvých zvířat.

Za slunečného podvečera se na hřbitově v Simmeringu koná pohřeb: zúčastní se ho více než desítka "pozůstalých", které často doprovázejí jejich domácí čtvernožci. Smuteční rozloučení má na programu vystoupení hřbitovních zpěváků a projev řečníka, který zdůrazňuje roli, kterou zvířata v lidském životě hrají.

ČTĚTE DÁLE:

"Zvířata jsou nejlepším přítelem člověka. A hřbitovy jsou víc než jen místem, kde je možné je pochovat," míní Markus Pinter, ředitel vídeňských hřbitovů. To se ukázalo i po otevření prvního hřbitova pro zvířata v roce 2011. Zájem o něj totiž stále stoupá.

Nejde přitom jen o to, aby se člověk mohl s domácím mazlíčkem důstojně rozloučit, ale také o tom, aby měl místo, kam na něj může chodit zavzpomínat.

Někteří chodí i denně

Jeden pán sem chodí prakticky denně, aby chvíli postál u hrobu svého pekinéze Rockyho. Ti dva byli v letech 1995 až 2012 nerozluční. Zavzpomínat na oblíbenou kočku Kitty, zapálit jí svíčku a popovídat si s dalšími "osiřelými" majiteli zvířat chodí i trojice žen, která je přesvědčena, že se investice do místa na hřbitově vyplatí. Trvalo jim tři čtvrtě roku, než se s úmrtím Kitty vypořádaly, a teprve pak si domů pořídily další zvířata. Své dvě nové kočky chtějí jednou pohřbít znovu tady.

Ne každý ale má pro tenhle druh náklonnosti pochopení, tvrdí majitel hřbitova Hermann Hahner. Na jednoho kritika musel dokonce povolat policii, jinak ale zažívá spíš hektické dny. Tvrdí, že je něco jako "děvečka pro všechno".

Má na starosti provozní záležitosti, ale musí své klienty povzbudit, utěšit nebo jim poradit, když to potřebují. A i když tu mnozí prolévají slzy, je pro něj hřbitov nejen místem piety, ale i nečekaně vtipných okamžiků. Tam, kde se potkávají pejskaři a další přesvědčení milovníci zvířat a kde věčně poštěkávají psi, to prý ani jinak nejde.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Pronájem rodinného domu 2+1, 70m2
Pronájem rodinného domu 2+1, 70m2

Brněnská, Staré Město, okres Uherské Hradiště
10 500 Kč/měsíc