Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vídeňský zvířecí hřbitov se od lidského příliš neliší

Hřbitov mazlíčků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov mazlíčků | foto: ČTK

VIDEŇ Hořící svíčky, naleštěné náhrobní kameny a s péčí naaranžované květiny: hroby na vídeňském zvířecím hřbitově se od těch lidských skoro v ničem neliší. Jen jména na náhrobcích napovídají, že jde o místa posledního odpočinku pro nejrůznější domácí mazlíčky: kočky, psy nebo třeba i myši.

Kolemjdoucí zaznamená typická zvířecí jména jako Bubu, Lola nebo Strolchi, zato nenarazí na žádná příjmení, napsala agentura APA.

Mnozí návštěvníci si určitě řeknou, že by vůbec nebylo špatné, kdyby se jednou někdo o jejich hrob staral stejně pečlivě, jako se majitelé starají o hroby svých mrtvých zvířat.

Za slunečného podvečera se na hřbitově v Simmeringu koná pohřeb: zúčastní se ho více než desítka "pozůstalých", které často doprovázejí jejich domácí čtvernožci. Smuteční rozloučení má na programu vystoupení hřbitovních zpěváků a projev řečníka, který zdůrazňuje roli, kterou zvířata v lidském životě hrají.

ČTĚTE DÁLE:

"Zvířata jsou nejlepším přítelem člověka. A hřbitovy jsou víc než jen místem, kde je možné je pochovat," míní Markus Pinter, ředitel vídeňských hřbitovů. To se ukázalo i po otevření prvního hřbitova pro zvířata v roce 2011. Zájem o něj totiž stále stoupá.

Nejde přitom jen o to, aby se člověk mohl s domácím mazlíčkem důstojně rozloučit, ale také o tom, aby měl místo, kam na něj může chodit zavzpomínat.

Někteří chodí i denně

Jeden pán sem chodí prakticky denně, aby chvíli postál u hrobu svého pekinéze Rockyho. Ti dva byli v letech 1995 až 2012 nerozluční. Zavzpomínat na oblíbenou kočku Kitty, zapálit jí svíčku a popovídat si s dalšími "osiřelými" majiteli zvířat chodí i trojice žen, která je přesvědčena, že se investice do místa na hřbitově vyplatí. Trvalo jim tři čtvrtě roku, než se s úmrtím Kitty vypořádaly, a teprve pak si domů pořídily další zvířata. Své dvě nové kočky chtějí jednou pohřbít znovu tady.

Ne každý ale má pro tenhle druh náklonnosti pochopení, tvrdí majitel hřbitova Hermann Hahner. Na jednoho kritika musel dokonce povolat policii, jinak ale zažívá spíš hektické dny. Tvrdí, že je něco jako "děvečka pro všechno".

Má na starosti provozní záležitosti, ale musí své klienty povzbudit, utěšit nebo jim poradit, když to potřebují. A i když tu mnozí prolévají slzy, je pro něj hřbitov nejen místem piety, ale i nečekaně vtipných okamžiků. Tam, kde se potkávají pejskaři a další přesvědčení milovníci zvířat a kde věčně poštěkávají psi, to prý ani jinak nejde.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...