Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vídeňský zvířecí hřbitov se od lidského příliš neliší

Magazín

  7:00
VIDEŇ - Hořící svíčky, naleštěné náhrobní kameny a s péčí naaranžované květiny: hroby na vídeňském zvířecím hřbitově se od těch lidských skoro v ničem neliší. Jen jména na náhrobcích napovídají, že jde o místa posledního odpočinku pro nejrůznější domácí mazlíčky: kočky, psy nebo třeba i myši.

Hřbitov mazlíčků foto: ČTK

Kolemjdoucí zaznamená typická zvířecí jména jako Bubu, Lola nebo Strolchi, zato nenarazí na žádná příjmení, napsala agentura APA.

Mnozí návštěvníci si určitě řeknou, že by vůbec nebylo špatné, kdyby se jednou někdo o jejich hrob staral stejně pečlivě, jako se majitelé starají o hroby svých mrtvých zvířat.

Za slunečného podvečera se na hřbitově v Simmeringu koná pohřeb: zúčastní se ho více než desítka "pozůstalých", které často doprovázejí jejich domácí čtvernožci. Smuteční rozloučení má na programu vystoupení hřbitovních zpěváků a projev řečníka, který zdůrazňuje roli, kterou zvířata v lidském životě hrají.

ČTĚTE DÁLE:

"Zvířata jsou nejlepším přítelem člověka. A hřbitovy jsou víc než jen místem, kde je možné je pochovat," míní Markus Pinter, ředitel vídeňských hřbitovů. To se ukázalo i po otevření prvního hřbitova pro zvířata v roce 2011. Zájem o něj totiž stále stoupá.

Nejde přitom jen o to, aby se člověk mohl s domácím mazlíčkem důstojně rozloučit, ale také o tom, aby měl místo, kam na něj může chodit zavzpomínat.

Někteří chodí i denně

Jeden pán sem chodí prakticky denně, aby chvíli postál u hrobu svého pekinéze Rockyho. Ti dva byli v letech 1995 až 2012 nerozluční. Zavzpomínat na oblíbenou kočku Kitty, zapálit jí svíčku a popovídat si s dalšími "osiřelými" majiteli zvířat chodí i trojice žen, která je přesvědčena, že se investice do místa na hřbitově vyplatí. Trvalo jim tři čtvrtě roku, než se s úmrtím Kitty vypořádaly, a teprve pak si domů pořídily další zvířata. Své dvě nové kočky chtějí jednou pohřbít znovu tady.

Ne každý ale má pro tenhle druh náklonnosti pochopení, tvrdí majitel hřbitova Hermann Hahner. Na jednoho kritika musel dokonce povolat policii, jinak ale zažívá spíš hektické dny. Tvrdí, že je něco jako "děvečka pro všechno".

Má na starosti provozní záležitosti, ale musí své klienty povzbudit, utěšit nebo jim poradit, když to potřebují. A i když tu mnozí prolévají slzy, je pro něj hřbitov nejen místem piety, ale i nečekaně vtipných okamžiků. Tam, kde se potkávají pejskaři a další přesvědčení milovníci zvířat a kde věčně poštěkávají psi, to prý ani jinak nejde.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat