130 let

Lidé často umisťují natočená videa na neplacené servery. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Video na odpis? Ne v roce 2006

Magazín
  •   9:04
PRAHA - Když se v lednu tohoto roku představitelé velkých společností jako je Sony či Microsoft sešli na veletrhu CES a společně rok 2006 prohlásili za rok videa, pravděpodobně měli na mysli spíše video o vysokém rozlišení (HD) a placený obsah.

Ale situace se poněkud mění a i přístup firem, které v této oblasti podnikají, získává jiný směr. A to díky lidem, kteří své filmy distribuují zdarma.

Prodej hudby a videa přes internet není úplnou novinkou a i když u nás se bohužel jedná spíše o sci-fi vizi, například v USA či jiných částech Evropy není problém pro běžného spotřebitele nakoupit nejnovější hudební hity či nové epizody seriálů na specializovaných internetových serverech jako iTunes Music Store společnosti Apple nebo Urge, jenž vznikl jako spojenectví Microsoftu a MTV. Za pár dolarů si může Američan naplnit svůj hudební nebo video přehrávač a být svým pánem v tom smyslu, že se sám rozhodne, co a kdy bude sledovat.

Ale boom nových služeb s sebou přináší svěží vítr v podobě videa zdarma. Nemám na mysli sdílení filmů na P2P sítích a pomocí oblíbených torrentů - takové počínaní je samozřejmě na hraně legálnosti - nýbrž filmy, či spíše filmečky, které lze vidět na webech jako je YouTube či Google Video.

To zpravidla umísťují sami uživatelé a i když se z drtivé většiny jedná o video, které má hodnotu pouze pro majitele a nikdo jiný jej neocení, vzhledem k objemu všech filmů, které se na těchto stránkách objevují, je i řekněme jednoprocentní zajímavý obsah velice rozsáhlý a dokáže přinést moře zábavy.

Na YouTube či Google Video si může kdokoliv udělat zdarma účet a sdílet s ostatními videa, které sám natočil. Tím vzniká obrovská databáze filmů všeho zaměření a vedle čistě domácky vytvořeného obsahu zde lze najít i záznamy různých show, představení, soutěží a pořadů, které se vysílali na komerčních televizích. Díky hodnocení uživatelů je pro nového návštěvníka velice jednoduché nalézt ty nejzajímavější videa, videoklipy oblíbené kapely, nebo nejlepší momenty fotbalového utkání.

Společným jmenovatelem bývá nejenom to, že se jedná o videa, která jsou zdarma a zpravidla chtějí pobavit, ale i krátká stopáž. Zatímco v kině se můžete těšit na 90 a více minut zábavy, internetové video se vyznačuje velice krátkou délkou řádově několik sekund až pár minut. Jde tak o určitý druh „mikrozábavy“.

A zatímco protagonisté v běžných komerčních televizích osloví pouze diváky ve své zemi, účinkující ve filmech na serverech jako je YouTube mají šanci oslovit celý svět, jako se to podařilo dvojici čínských studentů, kteří parodují videoklip skupiny Backstreet Boys.

Diváci si budou mnohem více ovlivňovat skladbu vysílání
Z hlediska videa zdarma nelze zapomenout ještě na jeden fenomén, který se šíří světem. A tím je takzvaný video podcast. Jsou to pravidelně vysílaná krátká videa, která tvůrci nabízejí pomocí RSS svým divákům. Často například jde o zpravodajství ze světa techniky, internetu, ale třeba také vtipný průvodce po anglických barech (je jen na tvůrci, kterou oblast si zvolí a kde chce vyniknout).

Vše funguje tak, že hlavní účinkující má kameru, kterou natáčí vlastní pořad a ten dává zdarma k dispozici na internetu. Bez náročné a finančně nákladné techniky, přípravy či smluv s televizní společností. Každý, kdo má chuť a odvahu, si tímto způsobem může získat tisíce fanoušků a vytvořit vlastní pořad.

Důležitou technologií pro šíření video podcastů je technologie RSS, která diváky automaticky upozorní na vydání nového dílu jejich oblíbené show.

Zde se také projevuje hlavní rozdíl oproti standardnímu vnímání televize. Zatímco dnes jsme zvyklí kouknout do programu a podřídit se tomu, kdy náš oblíbený pořad proběhne a buďto si jej nahrát, nebo být ve zvolený čas před televizní obrazovkou, pro část populace se tato cesta stane příliš zastaralou a stanou se sami pány nad tím, co a kdy sledují.

V tom může pomoci třeba program Democracy, který nese přívlastek „free and open-source TV platform“. Po zapnutí tohoto programu je možné se přihlásit k různým podcastům a kanálům, které pravidelně zdarma vydávají pořady a tato aplikace je automaticky po uvedení sama stáhne. Když si uživatel sedne k počítači či televizi, stačí zapnout Democracy a mít stažené nejaktuálnější epizody seriálů a podcastů v počítači a pustit se do sledování.

Tento nový trend si začínají uvědomovat i velké společnosti - konkrétně televizní společnost ABC před pár týdny začala své seriály den po uvedení v televizi zdarma nabízet přes internet. Pokud divák nestihl epizodu Desperate Housewives či Lost (oblíbené americké seriály) v televizi, druhý den mohl vše napravit a přes webový prohlížeč si aktuální díl prohlédnout.

Nutno podotknout, že tuto službu využilo téměř dvojnásobné množství lidí, než kteří si novou epizodu seriálu koupilo na internetovém obchodě iTunes Music Store za 2 dolary. Uvidíme, jak rychle bude v tomto směru následovat filmový průmysl ten hudební, který se po pár letech vymanil ze situace, kdy formát mp3 byl považován za nežádoucí, zatímco dnes je hudba v digitální podobně součástí příjmů.

Autor:
  • Mohlo by vás zajímat