Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vietnamci odchytili posvátnou želvu, bude se léčit

Magazín

  9:08
HANOJ - Tisíce lidí tleskaly záchranářům, kterým se podařilo odchytit v hanojském jezeře legendární želvu, posvátný symbol Vietnamu. Zvíře potřebuje léčit, ale celý měsíc svým zachráncům unikalo.

Legendární želvu, posvátný symbol Vietnamu, odchytávali záchranáři, zvíře je zraněné a musí se léčit. foto: ČTK/AP

Při prvním pokusu ji chytit počátkem března se obyvatelce jezera Hoan Kiem (Jezero navráceného meče) podařilo uniknout ze sítě dírou, kterou protrhla.

Legendární želvu, posvátný symbol Vietnamu, odchytávali záchránaři, zvíře je zraněné a musí se léčit.

Legendární želvu, posvátný symbol Vietnamu, odchytávali záchranáři, zvíře je zraněné a musí se léčit.

Tentokrát se 50 záchranářům, mezi nimiž byli i vojáci, podařilo za použití tří sítí dostat zvíře pod kontrolu. Želvu umístili do přístřešku na ostrůvku, kde bude vyšetřena a léčena.

Přináší dobré zprávy
"Je to jedno z nejohroženějších zvířat na světě a víme o něm velmi málo," řekl Tim McCormack z programu na ochranu a výzkum želv v Hanoji.

Želvu bylo v minulosti možno zahlédnout jen vzácně a její objevení na hladině znamená prý vždy dobré zprávy. V poslední době ale vyplouvala na hladinu mnohem častěji a vyděsila lidi otevřenými ranami na hlavě, nohách a krunýři. Na její záchraně začalo pracovat několik vládních agentur a byla ustavena i zvláštní rada, v jejímž čele stojí respektovaný veterinář.

Legendární želvu, posvátný symbol Vietnamu, odchytávali záchránaři, zvíře je zraněné a musí se léčit.

Legendární želva prý přináší dobré zprávy.

Želva, která váží více než 200 kilo, se zřejmě zranila o háčky rybářů a trpěla také silným znečištěním jezera, zaneseným spoustou odpadků. Jezero se nyní začalo urychleně čistit.

Podle McCormacka zvíře, kterému je pravděpodobně přes sto let, je jednou ze čtyř želv druhu Rafetus swinhoei. Jedna žije v jiném jezeře v Hanoji a dvě další jsou zřejmě v Číně.

Želva z jezera Hoan Kiem symbolizuje století boje za nezávislosti Vietnamu.

Záchranáři odchytávali v hanojském jezeře legendární želvu, přihlížely tomu tisíce lidí.

Záchranáři odchytávali v hanojském jezeře legendární želvu, přihlížely tomu tisíce lidí.

Děti ve škole se učí, že král Le Loi, který se postavil proti Číňanům v 15. století, magickým mečem vyhnal vetřelce a založil stejnojmennou dynastii. Když se potom procházel podél jezera, želva mu meč ukradla a schovala ho u sebe do doby, než ho bude země zase potřebovat.

Kritici tvrdí, že vědcům a vládě trvalo příliš dlouho, než se rozhodly, jak zvířeti pomoci. "Nikdo si nechtěl vzít na svědomí, kdyby zvíře pošlo", řekl jeden hanojský obyvatel, který žije blízko jezera.

Autoři: ,
Témata: jezero, Vietnam, Hanoj, Čína