Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vietnamci žijící v Česku mají královnu krásu, osmnáctiletou Majku

Magazín

  16:27
PRAHA - Osmnáctiletá studentka gymnázia Nguyen Mai Anh získala v noci na 29. prosince v Praze titul Miss Vietnam ČR. Titul první vicemiss převzala Nguyen Thu Trang. Pět finalistek postoupí na Miss Vietnam Evropské unie 2009, která se uskuteční 9. ledna v Německu.

Osmnáctiletá studentka gymnázia Nguyen Mai Anh (uprostřed) získala v noci na 29. prosince v Praze titul Miss Vietnam ČR. Titul první vicemiss převzala Nguyen Thu Trang (vlevo) a druhou vicemiss se stala Dinh Thi Thanh Hoa (vpravo). foto: ČTK

"Vítězství v soutěži pro mne bude znamenat příležitost jet do Vietnamu," prozradila nová miss, která v českém prostředí používá jméno Majka.

Obětavější než české dívky
Vietnamské dívky jsou podle ní ve srovnání s českými mnohem obětavější a rodina je u nich vždy na prvním místě.

První a druhou vicemiss se staly Nguyen Thu Trang a Dinh Thi Thanh Hoa. "Do této soutěže mne přihlásili příbuzní," uvedla třiadvacetiletá studentka Din Thi Thanh Hoa. Na pondělní klání se dívky připravovaly intenzivně celý týden. Na rozdíl od "českých" voleb královen krásy si ale vietnamské kandidátky o titul musely všechny šaty i tradiční kroje opatřit samy, protože jim chyběl sponzor.

Osmnáctiletá studentka gymnázia Nguyen Mai Anh získala v noci na 29. prosince v Praze titul Miss Vietnam ČR.

Tradice a zvyklosti
"Je to první můstek k integraci vietnamské komunity do české společnosti," zhodnotila význam soutěže za organizátory Dubová. Od české miss se soutěž lišila tím, že větší důraz se v ní kladl na tradice a zvyklosti asijského národa. Dívky vystupovaly v tradičních vietnamských krojích, ale nechyběla ani promenáda v plavkách.

Vítězka kromě titulu získala i finanční odměnu tisíc eur. Dívky se také mohou pomocí soutěže dostat k modelingovým agenturám a jejich tváře se objeví ve státní vietnamské televizi.

Pražského finále se účastnilo čtrnáct uchazeček o titul ve věku od 15 do 20 let. Pražský hotel přivítal několik stovek diváků všeho věku, mezi nimž byli zastoupeni i příslušníci české majority.

Soutěž Miss Vietnam EU 2009 se koná každý rok pod záštitou vietnamských médií. Jejím cílem je upozornit na krásu vietnamských žen a na kulturní tradice této asijské země. Snaží se také o rozšíření solidarity vietnamské komunity v zahraničí a o přispění k lepšímu soužití Vietnamců s obyvateli evropských zemí. Na akci vystoupí umělci z Vietnamu. Část výtěžku poputuje na humanitární účely a pomůže postiženým dioxiny ve Vietnamu. Dějištěm finále příštího ročníku evropské soutěže bude v roce 2011 Praha.

Čeští Vietnamci volili svou miss.

Skromné, uctivé a půvabné
"Tato soutěž znamená pro část této komunity velký přínos, protože se tak představí široké veřejnosti a dokazují, že vietnamská komunita není nijak uzavřená," řekl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Vietnamské dívky jsou nejen skromné, uctivé, slušné a půvabné, ale jejich hlavní životní prioritou je dosáhnout co možná nejvyššího vzdělání, podotkl. Tento přístup by podle něj mohl obohatit i českou společnost. Záštitu nad letošní soutěží Miss Vietnam ČR převzali ministr pro lidská práva Michael Kocáb, primátor Prahy Pavel Bém a europoslanec Jan Zahradil.

Podle údajů ministerstva vnitra žilo v ČR ke konci minulého roku legálně přes 60 tisíc občanů Vietnamu.

Vítězku vybírala česko-vietnamská porota. O nejkrásnější Vietnamce žijící v České republice rozhodoval i europoslanec Jan Zahradil a architekt Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky.

Autoři: ,