Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vila jen pro homosexuály

Magazín

  9:07
KOLÍN NAD RÝNEM - Logo připomínající duhu a motto „Lepší bydlení - vykročili jsme kupředu a podařilo se nám to“. To je nový německý bytový projekt s názvem Villa Anders (Jiná vila), o němž ve své reportáži napsal britský deník The Guardian. Díky společnému bydlení mají gayové a lesbičky možnost získat bezpečné útočiště.

Kluci, co se mají rádi. foto: Hynek GlosLidové noviny

Celý projekt se nachází v kolínské čtvrti Ehrenfeld. Podle jeho autorů - Sdružení pro bydlení gayů a lesbiček (VSLW) - pomůže homosexuálům žít v prostředí, kde jim nehrozí diskriminace. Náklady na výstavbu celého domu dosáhly 6,7 milionu eur (zhruba 165 milionů korun) a jejich část bude zaplacena díky státní podpoře. Zbytek budou developeři financovat sami, protože v projektu vidí podnik schopný komerčního růstu, uvedl dále britský deník.

„Mít vlastní byt, ale přesto být v určitém společenství,“ přiblížil v rozhovoru pro stanici Deutsche Welle ideu projektu jeho mluvčí Stefan Jüngst. Zatím byla prodána polovina z celkem 34 bytů. Jejich majitelé se do nich budou moci nastěhovat na konci roku 2009.

Jeden z nich, televizní a divadelní režisér Jens Lidy, řekl pro The Guardian, že se po rozhodnutí přestěhovat se z kolínského předměstí do nového komplexu začal cítit svobodně. „Jako gay jsem trávil hodně času hraním jakési skryté hry, a to jen proto, aby moji sousedé nevěděli, kým jsem. Netušil jsem, jak by na to reagovali,“ dodal.

 Mluvčí projektu Stefan Jüngst také vysvětlil další význam duhového loga: „Duhové rodiny jsou výraz, kterým gayové označují smíšené rodiny. Ty zde mohou mít více variant: lidé s dětmi, kteří původně žili v heterosexuálním partnerství, nebo třeba dvě lesbičky a gay, kteří dítě teprve chtějí.“
 Na druhou stranu se objevují i obavy, že bytový dům bude „gay ghettem“, nebo že dokonce v Kolíně nad Rýnem přispěje k růstu nevraživosti vůči homosexuálům. Jüngst si ale tuto možnost nepřipouští a v projektu vidí především přínosy. „Řada zejména starších gayů a lesbiček žije v ústraní. Možná, že si o nich někde lidé šeptají. Jinde zase žijí otevřeněji. Ale mnoho z nich cítí, že nemohou být sami sebou.“
Autoři: