Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vím, kdo napsal tajemný rukopis, tvrdí Čech

Magazín

  12:00
PRAHA - Se zásadním převratem přichází ostravský záhadolog a spisovatel Arnošt Vašíček, který právě vydává knihu Nedobytná šifra. Podle ní napsal Voynichův rukopis středověký lékárník Angelo z Florencie - muž, který působil na dvoře Karla IV. i jeho syna Václava IV.

Vojničův rukopis. foto: Reprofoto

Už po staletí je Voynichův rukopis středem zájmu vědců i kryptologů. Dílo napsané v neznámém jazyce a neznámým písmem vzbuzuje neustále jejich zájem. Dosud se ale nikomu nepodařilo zašifrovaný text se stoprocentní jistotou rozluštit, určit jeho autora a především účel, pro který rukopis vznikl.

Kdo je Arnošt Vašíček

Arnošt Vašíček je český spisovatel, scénárista a záhadolog. O záhadách píše knihy a scénáře. Kvůli tajnostem podivných mumií a hrozivého zvířete sachamamy například navštívil Jižní Ameriku.

"Vycházel jsem z toho, že autor rukopisu musel být poměrně zámožný a vzdělaný. Musel mít také vazby na severní Itálii a rod Lucemburků. Navíc musel část života strávit v Praze," uvedl Vašíček. Při svém bádání pak narazil na historickou postavu lékárníka Angela. "Na něj seděla všechna kritéria," tvrdí Vašíček. Angelo do Prahy přišel se svým bratrem z Florencie. Usadili se na Novém Městě, kde si otevřeli lékárnu. Na pozemku, který získal od Karla IV,. pak Angelo založil zahradu. Na jejím místě dnes stojí Hlavní pošta.

Voynichův rukopis.

Zlom v pátrání ale podle Vašíčka přinesl jarní objev amerických vědců. Ti s pomocí radiokarbonové zkoušky určili přibližné stáří rukopisu. Tajemné dílo čítající původně 270 stran podle nich vzniklo někdy mezi roky 1405 až 1420.

"To byl velký zvrat. Doposud spolu soupeřily čtyři hypotézy," uvádí spisovatel. Podle nich se jednalo buď o vědecké dílo anglického učence Rogera Bacona, žijícího v 13. století, o dětský deník Leonarda da Vinciho, o podvrh alchymisty Edwarda Kellyho, který tak chtěl vymámit peníze z císaře Rudolfa. II., anebo o herbář doktora Jakuba Tepence, který císaře léčil.

"Výsledek zkoušky všechny dosavadní domnělé autory spolehlivě vylučuje," řekl Vašíček s tím, že jako první na světě nyní přichází s novou hypotézou. "Tomu, že autorem je Angelo z Florencie, věřím. Je to dostatečně podložené.

JAK VYPADÁ ZÁHADNÝ RUKOPIS:

Na všechny listy záhadného rukopisu se podívejte ZDE

Otázkou ale zůstává smysl celého rukopisu," řekl Vašíček s tím, že i touto otázkou se ve své nové knize zabývá. Konkrétní ale zatím být nechce. Naznačil jen, že může jít o popis jiné reality. Do ní se autor mohl dostávat například s pomocí tehdy známých drog. "Více se zájemci dozvědí v knize Nedobytná šifra," řekl.

Voynichův rukopis.

Rukopis je pojmenovaný po Wilfridovi Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu. Ten rukopis získal v Itálii v roce 1912. V současné době je text ve vlastnictví americké Yaleovy univerzity. Prvním doloženým vlastníkem byl na počátku 17. století v Praze žijící alchymista Jiří Bareš.

Podle Vašíčka není úplně jasné, zda jde o fantastické dílo nebo zachycení nám neznámé reality. Vědci se shodují, že podvod lze vyloučit. Na to je dílo příliš dlouhé, dokonale zpracované a vzhledem k použitému množství pergamenu a drahých barev i velmi nákladné. "Počet použitých znaků, četnost jejich opakování a spojování do slov či vět dokazují, že nejde o náhodné seskupení grafémů, ale o text, sepsaný podle jistých gramatických pravidel," tvrdí.

Voynichův rukopis

Kniha měla 272 stran, dodnes se jich dochovalo jen 240. Text je psaný na pergamen neznámým typem písma i jazyka. Odborníci tvrdí, že se nejvíce přibližuje skupině semitských jazyků.

Kniha je rozdělená do několika oblastí: botanické, astronomické, biologické, kosmologické, farmakologické. Poslední oddíl tvoří zřejmě recepty. Spekuluje se o tom, že se jedná o lékopis nebo o astrologický nebo astronomický text.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...