19. září 2016 7:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vinaři ze Slovácka obnoví starý zvyk: šlapání hroznů dívčí nohou

Dívka s hrozny (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dívka s hrozny (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BORŠICE (UHERSKOHRADIŠŤSKO) Vinařství Dvůr pod Starýma Horama a vinaři spolku BBP obnovují v Boršicích na Slovácku dávný obyčej, kterým je šlapání vinných hroznů dívčí nohou. Akce se uskuteční 1. října, řekl Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Podle něj byl tento způsob získávání vinného moštu, kdy jsou hrozny rozmačkány něžnýma dívčíma nohama, v tuzemsku dávno nahrazen lisováním. „Ale například v Portugalsku se v řadě vinařství používá dodnes,“ uvedl Urbanovský. Podle Petra Gottwalda, majitele pořadatelského vinařství, půjde nejen o připomenutí tradic.

„Bude to také ukázka toho, jak společná práce, která je při výrobě vína nezbytná, přispívá k radosti nad výsledným produktem. Akce má nejen pobavit, ale také připomenout naše kořeny a duchovní rozměr sklizně darů naší země. Proto bude celé odpoledne spojeno jak s oslavou sklizně hroznů, tak s duchovní prosbou o co nejlepší ročník vína,“ přiblížil Gottwald.

Akce začne v sobotu 1. října ve 14:00. Uskuteční se v boršickém penzionu Dvůr pod Starýma Horama. V kulturním programu se představí mimo jiné cimbálová muzika Ohnica, folklorní soubor Trnafčan z Trnavy, muzika Heskovci z Červeníka, Mužský sbor z Vážan a folková kapela Nezapomeň.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!