Diskuse k článku: Víno dobývá arabský svět

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 5
  • Poslední: 10.12.2007 9:32
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
7.12.2007 9:16

OTÁZKA JE, JESTLI CHLAST MACHOMETÁNSKÝ BIGOTNÍ MOZKY .......

.... ZCIVILIZUJE, ANEBO NAOPAK?

PS ....... NETROUFÁM SI SOUDIT!!R^Rv;-D;-(

8.12.2007 1:49

Re: OTÁZKA JE, JESTLI CHLAST MACHOMETÁNSKÝ BIGOTNÍ MOZKY .......

Neni Ti znama Mohamedova prupovidka "Vse co opiji zatraceno jest".

8.12.2007 14:17

Re: Re: OTÁZKA JE, JESTLI CHLAST MACHOMETÁNSKÝ BIGOTNÍ MOZKY .......

Prorok předvídal spousty, které může natropit alkohol ve světě, a tak skoro stejně ostře jako kult bůžků, zakázal požívání kvašených nápojů. Nejprve dostal toto zjevení: „Dotazují se tě na víno a na hru majsir. Rci: „V obou z nich je pro lidi hřích těžký i užitek, avšak jejich hřích je větší než užitek.“ (Korán, II, 216).

Co se týká věřících, tak někteří přestali je požívat, zatímco jiní se jich nedokázali vzdát. A tak druhé zjevení přineslo tuto výstrahu:  „Nepřibližujte se k modlitbě, jste-li opilí, dokud nebudete vědět, co říkáte“ (Korán, IV, 46).

Zapříčinil to Alí; vypil toho víc než bylo rozumné, a, když nastala hodina modlitby, tak recitoval:  „Ó nevěřící... milo nám co vám je milo; vy jste bez náboženství a já taky nemám náboženství“ namísto „Ó nevěřící! Já nebudu uctívat to, co vy uctíváte, … - vy máte své náboženství a já své náboženství mám.“ (Korán, CIX, I, 2, 6).

 A konečně byl jasný zákaz vysloven tímto nařizujícím veršem:  „Vy, kteří věříte! Víno, hra majsir, obětní kameny a vrhání losů šípy jsou věru věci hnusné z díla satanova. Vystříhejte se toho – a možná že budete blažení. – Satan chce mezi vámi podnítit pomocí vína a hry majsiru nepřátelství a nenávist a odvést vás od vzývání Boha a od modlitby. Přestanete s tím tedy? Poslouchejte Boha a poslouchejte posla a mějte se na pozoru!“ (Korán, V, 92, 93).

9.12.2007 14:46

Poměr užitku k hříchu je u dobrého vína dobrý

neboť takové víno se nepije bez míry jako voda. Už proto, že není zrovna levné. V orientálních zemích přesto potkáte opilce, kteří zaplňují bary hotelů pro cizince, tam je totiž možné, ten alkohol koupit. Nepijí však víno, nýbrž zpravidla whisky.

Kultivované pití vína patří ke svátečním aktivitám třeba Židů, vína z oblasti nad přístavem Haifa jsou snad poslední plody révy, kterou v Evropě nákazy už před staletími zničily.  Červené víno ze svahů Carmel je už od křižáckých dob nezměněné.

V Tunisu zavedli Francouzi kvalitní révu, vína značky Mornag jsou známá i v Evropě- pozor pouze na sladkou variantu pro amatérky. (Muži takové patoky snad nepijí).

Alžírské víno mělo dosud tradici podobnou, jako Languedoc ve Francii, levné a většinou i pochybné kvality.

V Egyptě jsem pobyl, ale víno nikde neviděl a proto i nepil. Indické víno bylo v Bombaji pouze na vlastní odpovědnost prodáváno ve speciálním obchodě, kde jsem musel předložit pas a potvrdit podpisem v knize zákazníků, že jsem byl o prohibici poučen. Při každé návštěvě v indické rodině jsem byl uvítán s velkou slávou, když jsem tu nebezpečnou láhvinku vybalil. Víno bylo ale skutečně dobré, i když spíše polosladké. Je to zaslíbená země pro výrobce skládacích destilačních aparátků, jako bývaly USA za prohibice.

10.12.2007 9:32

Re: Re: Re: OTÁZKA JE, JESTLI CHLAST MACHOMETÁNSKÝ BIGOTNÍ M

Muslimové sice netropí zlo ve světě pod vlivem alkoholu ale o to více tropí zlo zhulení opiem, to Prorok zřejmě nedpředpovídal.