Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Virální video ze školy zasáhlo internet. Z jeho neuvěřitelné pointy mrazí

Video se stalo hitem sociálních sítí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Video se stalo hitem sociálních sítí. | foto: Reprofoto YouTube Sandy Hook Promise

NEWTON/PRAHA Je to video, u kterého lidé na Facebooku píší komentáře typu „dal bych like, ale přijde mi to nepatřičné.“ Video organizace Sandy Hook Promise zasáhlo internet, lidé ho sdílejí. Jeho pointa je totiž velmi překvapivá a mrazí z ní.

Video je součástí kampaně neziskové organizace Sandy Hook Promise, která se snaží zabránit dalším školním masakrům a poukazuje jím na to, jak snadné je přehlédnout příznaky možného plánování útoku u studentů, pokud jim jejich okolí nevěnuje dostatečnou pozornost.

Bylo ráno v pátek 14. prosince 2012 na základní škole Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu. Dvacetiletý Adam Lanza nejprve doma zastřelil svou matku a následně odjel do blízké základní školy, kde zastřelil 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku 6 až 7 let.

Adam Lanza na sedm let starém snímku.
Adam Lanza zabíjel zbraněmi, které patřily jeho matce

Masakr tehdy opět vzbudil debatu o snadné dostupnosti zbraní ve Spojených státech. Sandy Hook Promise, kterou založily rodiny lidí, kterých se newtonská tragédie dotkla, se snaží ale především upozornit na varovné signály, které různým střelbám studentům na amerických školách předcházely.

Mezi varovnými signály jsou mimo jiné bezdůvodně přehnané a podrážděné reakce, které mohou ukazovat, že student není schopen kontrolovat svůj vztek. Útočníci bývají také často obětí šikany, bývají viděni, jak si stále čtou o zbraních.

Dalším příznakem může být chlubení se o snadném a nehlídaném přístupu ke střelným zbraním. Jiným signálem může být násilné chování, nezájem o studium či náhlá změna výsledků k horšímu.

Sandy Hook Promise připomíná, že žádný ze signálů sám o sobě nemusí ukazovat na studenta, který zaútočí. Pokud však ostatní studenti pozorují několik příznaků po delší dobu, je načase vyhledat pomoc.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

E-book Kindle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

E-book Kindle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

E-book Kindle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.