Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Virální video ze školy zasáhlo internet. Z jeho neuvěřitelné pointy mrazí

Magazín

  11:58
NEWTON/PRAHA - Je to video, u kterého lidé na Facebooku píší komentáře typu „dal bych like, ale přijde mi to nepatřičné.“ Video organizace Sandy Hook Promise zasáhlo internet, lidé ho sdílejí. Jeho pointa je totiž velmi překvapivá a mrazí z ní.

Video se stalo hitem sociálních sítí. foto: Reprofoto YouTube Sandy Hook Promise

Video je součástí kampaně neziskové organizace Sandy Hook Promise, která se snaží zabránit dalším školním masakrům a poukazuje jím na to, jak snadné je přehlédnout příznaky možného plánování útoku u studentů, pokud jim jejich okolí nevěnuje dostatečnou pozornost.

Bylo ráno v pátek 14. prosince 2012 na základní škole Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu. Dvacetiletý Adam Lanza nejprve doma zastřelil svou matku a následně odjel do blízké základní školy, kde zastřelil 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku 6 až 7 let.

Adam Lanza na sedm let starém snímku.
Adam Lanza zabíjel zbraněmi, které patřily jeho matce

Masakr tehdy opět vzbudil debatu o snadné dostupnosti zbraní ve Spojených státech. Sandy Hook Promise, kterou založily rodiny lidí, kterých se newtonská tragédie dotkla, se snaží ale především upozornit na varovné signály, které různým střelbám studentům na amerických školách předcházely.

Mezi varovnými signály jsou mimo jiné bezdůvodně přehnané a podrážděné reakce, které mohou ukazovat, že student není schopen kontrolovat svůj vztek. Útočníci bývají také často obětí šikany, bývají viděni, jak si stále čtou o zbraních.

Dalším příznakem může být chlubení se o snadném a nehlídaném přístupu ke střelným zbraním. Jiným signálem může být násilné chování, nezájem o studium či náhlá změna výsledků k horšímu.

Sandy Hook Promise připomíná, že žádný ze signálů sám o sobě nemusí ukazovat na studenta, který zaútočí. Pokud však ostatní studenti pozorují několik příznaků po delší dobu, je načase vyhledat pomoc.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!