26. listopadu 2015 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vlci se vrací do Polska. U bran Varšavy jsou prý už natrvalo

Vlk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk | foto: Reprofoto

VARŠAVA Vlci se natrvalo vrátili do Kampinoského národního parku v blízkosti Varšavy, odkud zmizeli před půl stoletím. Oznámili to ve středu zaměstnanci parku, kteří výskyt vlků považují za důkaz zlepšení stavu okolní přírody.

„Jsme velice šťastní. Návrat vlka do našeho parku, odkud zcela vymizel v 60. letech, znamená, že příroda se dává do pořádku,“ řekla agentuře AFP mluvčí parku Magdalena Kamińská.

V parku o rozloze 385 čtverečních kilometrů byl vlk naposledy spatřen v roce 1964, tedy v dobách, kdy úřady vypisovaly za hubení vlků odměny.

V posledních letech se vlčí populace v Polsku začala opět rozrůstat, zejména v Karpatech na jihovýchodě země. Postupně začali osamělí vlci i malé smečky pronikat i na dávno ztracená území.

Vlci nejsou nebezpeční

Díky fotopasti se přítomnost vlka v parku podařilo poprvé zaznamenat před dvěma lety, avšak předpokládalo se, že jde o tuláka. „Časem se však ukázalo, že představitelé tohoto druhu se u nás usadili nastálo,“ uvedl park na své internetové stránce.

Současně ujistil veřejnost, že se není čeho bát, protože vlci raději žijí daleko od lidských sídel a člověku se vyhýbají, a tak nepředstavují žádné nebezpečí. V parku mají doplnit dosud chybějící článek v potravinovém řetězci a postarat se o přirozenou selekci a redukci jelení a kančí zvěře.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS DATA ANALYST s AJ a NJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz