Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlci zpět v Česku. Na Broumovsku je potvrzen pohyb minimálně pěti vlků

Magazín

  14:38
BROUMOV - Nové záznamy vlků z fotopastí na Broumovsku potvrdily, že se tyto šelmy u hranic s Polskem v severní části Královéhradeckého kraje úspěšně rozmnožují už druhou sezonu. Fotopasti ekologického Hnutí Duha zachytily letos v říjnu na několika místech letošní vlčata, nejvíce tři jedince. Informoval o tom koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha Miroslav Kutal.
Vlk (ilustrační foto)

Vlk (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Na Broumovsku se tak pohybuje minimálně pět vlků. Je ale těžké určit, kolik je jich přesně. Na videozáběrech jsou současně nejvíce tři jedinci. Dvě loňská mláďata se již mohla od smečky oddělit,“ uvedl Kutal. Podle stopaře vlků na Broumovsku a spolupracovníka Hnutí Duha Jana Korandy bude přesnější číslo k dispozici v zimě. „S nástupem zimy během monitoringu vlčích hlídek v terénu bude možné jejich počet přesněji odhadnout,“ uvedl.

Do naší přírody patří, nestřílel bych je, říká odborník o uprchlých vlcích z Bavorska

První novodobé trvalé výskyty vlků jsou na Broumovsku potvrzené od roku 2015. Poprvé vlky na Broumovsku zachytila fotopast loni v létě. „I když jsme letošní rozmnožování vlků v oblasti očekávali a donesly se nám nepodložené informace o pozorování vlčat, průkazný záznam o jejich přítomnosti jsme dlouho neměli. 

Podařilo se to až teď na podzim. O aktuálním zjištění informujeme i místní chovatele ovcí a koz,“ sdělil Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy CHKO Broumovsko.

Do letošního října se na Broumovsku spolehlivě vědělo o čtyřech vlcích, dva totiž přivedli na svět dvě vlčata a ta zachytila fotopast v loňském roce. Důkazy o vlcích na Broumovsku jsou i z takzvaných pobytových stop, které zaznamenávají vlčí hlídky Hnutí Duha. Stopaři vlků hledají v krajině trus, srst, ulovená zvířata a v zimě stopy ve sněhu. Když narazí na stopy, přes navigaci je zaznamenají do mapy, změří, vyfotí, případně seberou vzorky pro zjištění DNA.

Vlci za sebou nechávají mrtvá zvířata

Vlčí teritorium na Broumovsku v řídce osídlené pohraniční oblasti připomíná na mapě podkovu. Za poslední dva roky vlci v oblasti zadávili desítky ovcí, koz a ulovili několik kusů divoké zvěře. 

„Loni bylo na Broumovsku nahlášeno 89 zraněných a usmrcených ovcí, šest koz a osm telat. Zpětně jsme dostali informace také o dalších 48 ovcích, které se nepodařilo dohledat. Nelze tedy potvrdit, zda je skutečně zabili vlci. Letos bylo zatím hlášeno 92 ovcí, tři telata a jalovice,“ uvedl Kafka. Podle něj ale meziročně škody nestoupají. „Až na výjimky se škody u stejných chovatelů neopakují,“ řekl Kafka.

V Bavorsku utekli z obory vlci. Oblast u českých hranic prohledávají desítky lidí

Lepšímu zabezpečení stád před velkými šelmami má pomoci nová dotační výzva z Operačního programu Životní prostředí. Chovatelé mohou žádosti podávat od začátku prosince a je pro ně vyčleněno 40 milionů korun.

Broumovští vlci pocházejí z Lužice z polsko-německého pomezí. Smečka se tady usadila předloni po více než 250 letech. Lužičtí vlci oproti karpatským, kteří se drží spíše v horách, dávají přednost mírně zvlněné krajině.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat