Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojáci před Afghánistánem sbírají zkušenosti na pitevně

Magazín

  7:00
OLOMOUC - Na preparátech z lidského těla i v prostorách pitevny olomoucké lékařské fakulty sbírají zkušenosti kromě budoucích lékařů také vojáci mířící do Afghánistánu. Znalosti získávají v nově otevřeném unikátním centru urgentní medicíny.

Fotograf Lidových novin Michal Novotný jel v konvoji, na který v afghánské provincii Lógar zaútočili neznámí ozbrojenci. Češi palbu opětovali. Sedm z nich ale útočníci zranili. (foto před útokem) foto: Michal NovotnýLidové noviny

Pitevnu v prostorách olomoucké fakulty místo studentů obsadila více jak desítka vojáků z Hranic, Přáslavic a Bechyně. Podle vojenského zdravotního instruktora Dušana Cigánika se vojáci zúčastní soudní pitvy a poté zamíří do centra urgentní medicíny.

"Mohou si zde nacvičit život zachraňující výkony jako je zástava masivního krvácení, zajištění dýchacích cest či ošetření otevřeného poranění hrudníku právě na plastinátech. Je to vynikající, může nám to sice umožnit i řada modelů, ale je to stále model. Tkáň si tady naopak mohou vojáci prohmatat, je elastická. Vojákům to usnadní přístup k zraněnému kolegovi," řekl Cigánik.

Centrum pro výuku urgentní medicíny

Centrum pro výuku urgentní medicíny a medicíny katastrof sídlí v prostorách dostavby teoretických ústavů. Kromě posluchačů pátého ročníku, kteří mají urgentní medicínu jako povinný předmět, slouží také například účastníkům předatestačních kurzů z celého Česka nebo záchranářům. Vznik centra je součástí evropského projektu lékařské fakulty, na němž spolupracuje s fakultní nemocnicí, 7. mechanizovanou brigádou a Vojenskou akademií ve Vyškově. Projekt je připraven na tři roky, jeho rozpočet je 25 milionů korun.

Fakulta vojákům své dveře otevřela záměrně. Po návratu z mise jim zase oni předávají zkušenosti v terénu.

Připravenost a nácvik jsou pro záchranu klíčové

Samotní vojáci se na pitevně při podrobné výuce tvářili statečně. "Máme z toho různé pocity, každý jsme jiný. Já to zvládám normálně, nějakých pitev už jsem se účastnil. Tady si můžete všechno doslova osahat tak, jako byste v reálu přistupoval ke zraněnému člověku. To je podle mne ta největší výhoda," řekl novinářům Michal Kozák, který se během roku chystá na misi do Afghánistánu.

"Lékařská fakulta je jedinou institucí, která v takovém rozsahu praktikuje urgentní medicínu pro studenty, ale i ostatní zdravotníky. Při urgentní medicíně člověk jedná pod tlakem a musí jednat velmi rychle. Připravenost a nácvik jsou pro záchranu lidského života klíčové," řekla novinářům Radka Filipčíková z ústavu normální anatomie.

ČTĚTE TAKÉ

Účastníci kurzů si vyzkouší práci na lidském těle

Primář urgentní medicíny nemocnice Petra Hubáčka říká, že je zájem o výuku v centru obrovský. "Centrum je unikátní v tom, že účastníci kurzů či výuky se seznámí prakticky se všemi život zachraňujícími výkony. A to na modelech, ale současně i na lidských tělech pod dohledem anatoma i klinického lékaře," uvedl Hubáček.

Unikátní je centrum také v tom, že studentům poskytuje při výuce i plastináty, což jsou preparáty vytvořené přímo z lidského těla. V republice je univerzita jediná, kdo s plastináty pracuje.

Autoři: ,