Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vojáci před Afghánistánem sbírají zkušenosti na pitevně

Fotograf Lidových novin Michal Novotný jel v konvoji, na který v afghánské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotograf Lidových novin Michal Novotný jel v konvoji, na který v afghánské... | foto: Michal NovotnýLidové noviny

OLOMOUC Na preparátech z lidského těla i v prostorách pitevny olomoucké lékařské fakulty sbírají zkušenosti kromě budoucích lékařů také vojáci mířící do Afghánistánu. Znalosti získávají v nově otevřeném unikátním centru urgentní medicíny.

Pitevnu v prostorách olomoucké fakulty místo studentů obsadila více jak desítka vojáků z Hranic, Přáslavic a Bechyně. Podle vojenského zdravotního instruktora Dušana Cigánika se vojáci zúčastní soudní pitvy a poté zamíří do centra urgentní medicíny.

"Mohou si zde nacvičit život zachraňující výkony jako je zástava masivního krvácení, zajištění dýchacích cest či ošetření otevřeného poranění hrudníku právě na plastinátech. Je to vynikající, může nám to sice umožnit i řada modelů, ale je to stále model. Tkáň si tady naopak mohou vojáci prohmatat, je elastická. Vojákům to usnadní přístup k zraněnému kolegovi," řekl Cigánik.

Centrum pro výuku urgentní medicíny

Centrum pro výuku urgentní medicíny a medicíny katastrof sídlí v prostorách dostavby teoretických ústavů. Kromě posluchačů pátého ročníku, kteří mají urgentní medicínu jako povinný předmět, slouží také například účastníkům předatestačních kurzů z celého Česka nebo záchranářům. Vznik centra je součástí evropského projektu lékařské fakulty, na němž spolupracuje s fakultní nemocnicí, 7. mechanizovanou brigádou a Vojenskou akademií ve Vyškově. Projekt je připraven na tři roky, jeho rozpočet je 25 milionů korun.

Fakulta vojákům své dveře otevřela záměrně. Po návratu z mise jim zase oni předávají zkušenosti v terénu.

Připravenost a nácvik jsou pro záchranu klíčové

Samotní vojáci se na pitevně při podrobné výuce tvářili statečně. "Máme z toho různé pocity, každý jsme jiný. Já to zvládám normálně, nějakých pitev už jsem se účastnil. Tady si můžete všechno doslova osahat tak, jako byste v reálu přistupoval ke zraněnému člověku. To je podle mne ta největší výhoda," řekl novinářům Michal Kozák, který se během roku chystá na misi do Afghánistánu.

"Lékařská fakulta je jedinou institucí, která v takovém rozsahu praktikuje urgentní medicínu pro studenty, ale i ostatní zdravotníky. Při urgentní medicíně člověk jedná pod tlakem a musí jednat velmi rychle. Připravenost a nácvik jsou pro záchranu lidského života klíčové," řekla novinářům Radka Filipčíková z ústavu normální anatomie.

ČTĚTE TAKÉ

Účastníci kurzů si vyzkouší práci na lidském těle

Primář urgentní medicíny nemocnice Petra Hubáčka říká, že je zájem o výuku v centru obrovský. "Centrum je unikátní v tom, že účastníci kurzů či výuky se seznámí prakticky se všemi život zachraňujícími výkony. A to na modelech, ale současně i na lidských tělech pod dohledem anatoma i klinického lékaře," uvedl Hubáček.

Unikátní je centrum také v tom, že studentům poskytuje při výuce i plastináty, což jsou preparáty vytvořené přímo z lidského těla. V republice je univerzita jediná, kdo s plastináty pracuje.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.