Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
8. května 2019 4:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Volím přírodu. Česká ornitologická společnost varuje, že příroda je v krizi

Jehličnaté lesy jsou všude kolem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jehličnaté lesy jsou všude kolem | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Zmenšení souvislých ploch jedné plodiny, rozčlenění větších lánů cestami, biopásy, alejemi, větrolamy a dalšími prvky rozptýlené zeleně, omezení chemie. To všechno by přírodě nejen v Česku pomohlo. Česká ornitologická společnost se rozhodla na to poukázat a prostřednictvím kampaně Volím přírodu vyzývá lidi, aby šli k volbám do Evropského parlamentu.

Z krajiny se pomalu, ale jistě vytrácí život, mizí fauna i flora. Smutným důkazem jsou například čísla Jednotného programu sčítání, která mimo jiné dokládají, že k největšímu poklesu početnosti (od roku 1982) došlo u ptáků vázaných na zemědělskou krajinu, a to o alarmujících 30 %. 

Co by pomohlo?

Zmenšení souvislých ploch jedné plodiny, rozčlenění větších lánů cestami, biopásy, alejemi, větrolamy a dalšími prvky rozptýlené zeleně, omezení chemie (vytvořením přírodních prvků na alespoň 10 % zemědělských ploch).

Na vině je intenzivní velkoplošné zemědělství. Dříve se zemědělská krajina skládala z malých polí, oddělených mezemi, kde mohli přežívat nejen opylovači, ale i ptáci a jiní živočichové. A dnes? Biodiverzitu nahradily velké jednodruhové lány, intenzivnější využívání chemie a těžké techniky a ptáci a další živočichové i hmyz tak postrádají potravu i prostor pro pro život. 

„Chtěli bychom, aby ty peníze přispěly k větší pestrosti krajiny a podpořily zdravou krajinu, kde budou moct opylovači a ptáci žít. Pojďme peníze použít tak, aby krajina ožila, ptáci měli šanci a my měli plnou krajinu života, ale i kvalitní vodu a půdu, která bude plodit i za několik desítek let,“ apeluje ornitolog Václav Zámečník.

Letošní extrémní sucho a teplo alergikům nepřejí. Česko totiž zasypal pyl.

Jak toho docílit? V první řadě nastavením zemědělských dotací v České republice tak, aby byly brány v úvahu proměnlivé místní potřeby a podmínky. To, jakým způsobem se následně evropské dotace použijí, je svébytným rozhodnutím každého členského státu.

Nová zemědělská politika bude platná od roku 2021. O její podobě rozhodne Evropský parlament ve spolupráci s jednotlivými ministry zemědělství členských zemí. Proto nejen, že apelujeme na účast ve volbách, ale také podporujeme petici ČSO za zdravé zemědělství, adresovanou právě ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi.

K České ornitologické společnosti se přidává i Hnutí DUHA, které zpracovává analýzu na základě dotazníku předloženého kandidátům, zaměřeného přímo na ochranu přírody. Podporu má také od mezinárodní firmy Lush, která vyrobí kosmetiku pouze s ohledem na přírodu.  

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...