Tři kaple nedaleko Litomyšle postavily sudetoněmecké rodiny jako výraz díků za zázračné skutky.
„Naše rodina bydlí nedaleko bývalé česko-sudetské hranice. Odmalička jsem věděl, že v tomto kraji žily německé rodiny, které pak ze dne na den zmizely.“ Původní obyvatele připomínají nejen statky, ale také tři zaniklé kaple, které stály v lesích u naší vesnice Sebranice. V 19. a 20. století je postavili němečtí sedláci, kteří po válce museli odejít. Po roce 1945 už se o ně nikdo nestaral, lidé k nim neměli vztah…,“ říká devatenáctiletý Matěj Kmošek.
Zájem o minulost přivedl Matěje, jeho tři bratry a rodiče k založení Spolku archaických nadšenců. Již šest let obnovují stará řemesla a tradice. Na tyto akce přilákali stovky lidí nejen z okolí. Nyní pracují na obnově Demelovy kapličky u obce Chmelík. Stavební materiál nakoupili díky podpoře z programu Think Big od Nadace Telefónica.
Dřevěnou stavbu nechal postavit německý statkář Wenzel Demele v roce 1932 jako poděkování za to, že jeho žena jako zázrakem přežila nehodu. Prý jí zachránily přímluvy k-Panně Marii. „Snažíme se, aby kaple vypadala jako před lety. Stavíme jí podle jediné dochované fotografie, moc nám pomohlo vyprávění pamětníků. Nejdřív nechápali, proč se o to my mladí zajímáme. Když viděli, že to myslíme vážně, byli nadšení. Naopak někteří moji vrstevníci se diví, proč něco takového děláme.“ říká Matěj.
ČTĚTE TAKÉ: |
Jeho tým kontaktoval před časem německé rodiny původních stavitelů kaplí. „Napsali jsme jim, co teď děláme. Zatím čekáme na odpověď. Potěšilo by nás, pokud by se o projekt jakýmkoliv způsobem zajímali. Doufáme ale, že se zapojí hlavně místní obyvatelé. Snad náš projekt ukáže i ostatním lidem, že má smysl věnovat se podobným aktivitám, nebýt lhostejný ke svému okolí a vracet krajině, co si zaslouží.“