Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
14. dubna 2016 11:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vrchní myšilov britské diplomacie. Kocour Palmerston ovládl Twitter i média

Seznamte se! Palmerston, vrchní myšilov britské diplomacie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seznamte se! Palmerston, vrchní myšilov britské diplomacie. | foto: Stefan Rousseau/PA/TwitterReprofoto

LONDÝN Kocour v oficiální funkci při úřadu vlády? V Británii žádná novinka. Naopak: po premiérově Downing Street má svého Vrchního myšilova už i ministerstvo zahraničí. Jmenuje se Palmerston, jsou mu dva roky a to, že pochází z útulku, nijak nepřekáží jeho rozhledu: má vlastní účet na Twitteru a nadšeným médiím už poskytl rozhovor o brexitu či Bašáru Asadovi.

V očích bohorovný pohled a na krku nablýskaná známka. Do sídla britské diplomacie se nastěhoval černobílý kocour Palmerston, aby z oficiálního postu Vrchního myšilova ministerstva zahraničí střežil budovu před útoky dotěrných hlodavců.

Palmerstonovi jsou teprve dva roky, ale už má za sebou pestrou pouliční minulost. Černého kocoura se zářivě bílými tlapkami, tlamou a náprsenkou si zaměstnanci britské diplomacie vybrali v útulku Dogs and Cats Home v Battersea a poskytli mu domov přímo v kanceláři ministra, než mu předali „plnou vládu“ nad celým dvorem.

Oficiální kocour ministerstva zahraničí reprezentuje svůj domov i samotným jménem. To totiž nese po Henry Johnu Templovi neboli vikomtu Palmerstonovi, šéfovi královské diplomacie v 19. století a rovněž dvojnásobném premiérovi.

Palmerston je již druhým Vrchním myšilovem v Británii - jeho služebně starší kolega Larry, původem ze stejného útulku, zastává tuto čestnou funkci přímo v sídle předsedy vlády na Downing Street. (Mimochodem, v hlasování, kdo je roztomilejší, žhavá novinka Palmerston Larryho zatím válcuje.)

Není věčných nepřátel. Kromě myší. A psů.

Nadšená britská média skočila po Palmerstonovi stejně hladově jako kocour po kořisti. Uchváceně popisují, kterak se černobílý Vrchní myšilov od středy zabydluje na svém výsostném území, a obohacují jeho příběh glosami z kocourova osobního účtu na Twitteru.

Neboť ano: Palmerston má Twitter. A vše nasvědčuje tomu, že ho ovládá bravurně. Nejenže si na něm pochvaluje, jak pohodlně se mu v sídle ministerstva přebývá, a zdvořile děkuje za všechen zájem, kterého se mu dostává, ale nevyhýbá se ani „velkým“ tématům. Namátkou: „Corbyn má o EU pravdu, ale...“, a kromě politiky se nebojí ponořit ani do filosofičtějších vod: „Slavná slova vikomta Palmerstona praví: nemáme žádné věčné spojence, a není věčných nepřátel. Kromě myší. A psů.“

Server Buzzfeed Palmerstona dokonce zlákal k rozhovoru, kde vrchní myšilov britské diplomacie svérázně glosuje palčivé problémy dnešní světové politiky - od takzvaného brexitu, neboli možnosti odchodu Británie z EU, přes Bašára Asada a Donalda Trumpa po izraelsko-palestinský konflikt a katalánské snahy o nezávislost na Španělsku.

Zkrátka a dobře, Palmerston se vyzná. Ostatně, k diplomacii ho předurčuje už jeho vzhled. Kde jinde by měl působit někdo, kdo se ve smokingu narodil?

Magdalena Slezáková

Autor

Magdalena Slezákovámagdalena.slezakova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.