Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vůz Františka Josefa I. si o víkendu prohlédlo přes tisíc lidí

Magazín

  7:00
PRAHA - Více než tisícovka návštěvníků Národního technického muzea v Praze využila o víkendu poslední možnosti, kdy si mohli prohlédnout interiér jídelního vozu dvorního vlaku Františka Josefa I. „Jen v sobotu navštívilo muzeum 1200 lidí,“ sdělila ČTK mluvčí muzea Jana Dobisíková. Vůz byl veřejnosti přístupný od 22. listopadu u příležitosti 100. výročí panovníkova úmrtí. Od pondělí jej budou lidé moci v muzeu vidět opět pouze zvenku.

Interiér jídelního vozu dvorního vlaku Františka Josefa I. foto: ČTK

„Celkově se návštěvnost muzea nijak dramaticky nezvýšila. V sobotu byla 1200 lidí, ale třeba minulou sobotu to bylo ještě více. Zájem veřejnosti o vůz byl ale velký a lidé stále chodí, za dnešek ale ještě čísla návštěvnosti nemáme,“ řekla v neděli kolem 14:00 Dobisíková.

V muzeu se občas u vlaku tvořily krátké fronty zájemců. „Pokud se jim nechtělo stát frontu, obešli si muzeum a vrátili se, když opadla. Na vlak se návštěvníci hodně ptali i u pokladen,“ řekla mluvčí.

Ve voze z roku 1891 císař stoloval při svých cestách po železnici. Dvorní vlak Františka Josefa I. byl vyroben v roce 1891 ve vagónce Františka Ringhoffera v Praze na Smíchově. Technické provedení odpovídalo politickému a společenskému významu. Sloužil Františku Josefovi I., po něm ho používal i jeho následovník císař Karel I. Souprava mu posloužila i k odjezdu do švýcarského exilu v roce 1919. Vůz je jedním ze čtyř salonních vozů ve sbírkách muzea. Další je salonní vůz Františka Ferdinanda d ́Este z roku 1909, vůz barona Adolpha von Rotschilda z roku 1906 a vůz Ústecko-teplické dráhy z roku 1900.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat