26. září 2011 11:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vychází dosud nevydaná novela Arthura C. Doylea

Sir Arthur Conan Doyle se svou bustou a jejím autorem Jo Davidsonem v roce 1930 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sir Arthur Conan Doyle se svou bustou a jejím autorem Jo Davidsonem v roce 1930 | foto: Reprofoto

LONDÝN V Británii v pondělí vychází nikdy nevydaná první novela spisovatele Arthura Conana Doylea. V dílu pojmenovaném The Narrative of John Smith (Vyprávění Johna Smithe) popisuje autor románů o Sherlocku Holmesovi přemítání muže, kterého v bytě uvěznilo onemocnění dna.

Doyle novelu napsal v letech 1883 až 1884. Nikdy se ale nedočkala vydání, protože pošta ztratila originální rukopis, který Doyle poslal vydavateli.

Spisovatel novelu rekonstruoval podle svých vzpomínek a v pozdějších letech upravil, nikdy ji ale znovu k vydání nenabídl.

"Můj šok z jejího zmizení by byl ničím v porovnání s hrůzou, kdyby se najednou znovu objevila - vytištěná," uvedl jednou v žertu Doyle.

ČTĚTE TAKÉ:

Rukopis, sestávající ze čtyř sešitů, byl od roku 2007 majetkem Britské knihovny. Ta se souhlasem Doyleových dědiců připravila novelu k vydání.

Správce nadace, která se stará o Doyleovu pozůstalost, onačil dílo za "jedinečný pohled do myšlení a často empatických názorů" svého autora.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz