Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vykopávky Shakespeara

Magazín

  11:18
LONDÝN/PRAHA - Archeologové Londýnského muzea oznámili, že byly odkryty cihlové základy, na nichž se kdysi tyčila dřevěná konstrukce The Theatre, tedy divadla s velkým D. Jde o slavné alžbětinské divadlo, které poprvé uvedlo Kupce benátského či Romea a Julii a jehož jeviště bylo mnohdy pro autora těchto her celým světem.

Byly nalezeny základy dřevěného divadla The Teatre, na jeho prknech uvedl Shakespeare první verze Hamleta (ilustrační foto) foto: SANG TAN ČTK

Základy byly objeveny náhodně pod starou garáží, která měla být zbourána kvůli výstavbě moderního divadla, plánovaného Divadelní společností Tower (TTC). Informoval o tom list The Guardian.

„Stáli jsme na místě jako u vytržení, dívali se do výkopů a pomysleli si, že by to mohlo být ono...“ popsal vzrušující zážitek Jo Lyon, vedoucí týmu archeologů. Když další kopání odkrylo zaoblené zdivo, celý tým si prý říkal: „Panebože, to musí být ono!“ Lyon je o pravosti nálezu přesvědčen, neboť se jeho tým již dlouho domníval, že se The Theatre mohl nacházet právě v těch částech města, kde se teď na jeho pozůstatky narazilo.

Badatelé však neměli k dispozici žádné dobové mapy, které by jeho polohu zakreslovaly, ani žádné dochované obrázky budovy, pouze stručné popisy. Úhel položení nalezeného zdiva prý nicméně odpovídá předpokladu, že konstrukce měla tvar mnohoúhelníku.

Mozaika z jevištních prken
Objev The Theatre, v němž Shakespearův soubor Lord Chamberlain's Men (Muži lorda Chamberlaina) účinkoval v 90. letech 16. století, doplňuje mozaiku divadel, která hostila bardovy hry. Místo, kde stávalo divadlo Rose (Růže), bylo objeveno roku 1989 ve čtvrti Bankside na jižním břehu řeky Temže. Replika divadla Globe, veřejnosti otevřená roku 1997, byla postavena nedaleko.

Podle Martina Wigginse z Birminghamské univerzity je pravděpodobné, že se na jevištních prknech The Theatre hrály vedle Kupce benátského a Romea a Julie i další kusy, jako například Jindřich IV., Richard III. či Veselé paničky Windsorské.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!