Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vykopávky Shakespeara

Byly nalezeny základy dřevěného divadla The Teatre, na jeho prknech uvedl Shakespeare první verze Hamleta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byly nalezeny základy dřevěného divadla The Teatre, na jeho prknech uvedl Shakespeare první verze Hamleta (ilustrační foto) | foto: SANG TAN ČTK

LONDÝN/PRAHA Archeologové Londýnského muzea oznámili, že byly odkryty cihlové základy, na nichž se kdysi tyčila dřevěná konstrukce The Theatre, tedy divadla s velkým D. Jde o slavné alžbětinské divadlo, které poprvé uvedlo Kupce benátského či Romea a Julii a jehož jeviště bylo mnohdy pro autora těchto her celým světem.

Základy byly objeveny náhodně pod starou garáží, která měla být zbourána kvůli výstavbě moderního divadla, plánovaného Divadelní společností Tower (TTC). Informoval o tom list The Guardian.

„Stáli jsme na místě jako u vytržení, dívali se do výkopů a pomysleli si, že by to mohlo být ono...“ popsal vzrušující zážitek Jo Lyon, vedoucí týmu archeologů. Když další kopání odkrylo zaoblené zdivo, celý tým si prý říkal: „Panebože, to musí být ono!“ Lyon je o pravosti nálezu přesvědčen, neboť se jeho tým již dlouho domníval, že se The Theatre mohl nacházet právě v těch částech města, kde se teď na jeho pozůstatky narazilo.

Badatelé však neměli k dispozici žádné dobové mapy, které by jeho polohu zakreslovaly, ani žádné dochované obrázky budovy, pouze stručné popisy. Úhel položení nalezeného zdiva prý nicméně odpovídá předpokladu, že konstrukce měla tvar mnohoúhelníku.

Mozaika z jevištních prken
Objev The Theatre, v němž Shakespearův soubor Lord Chamberlain's Men (Muži lorda Chamberlaina) účinkoval v 90. letech 16. století, doplňuje mozaiku divadel, která hostila bardovy hry. Místo, kde stávalo divadlo Rose (Růže), bylo objeveno roku 1989 ve čtvrti Bankside na jižním břehu řeky Temže. Replika divadla Globe, veřejnosti otevřená roku 1997, byla postavena nedaleko.

Podle Martina Wigginse z Birminghamské univerzity je pravděpodobné, že se na jevištních prknech The Theatre hrály vedle Kupce benátského a Romea a Julie i další kusy, jako například Jindřich IV., Richard III. či Veselé paničky Windsorské.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
FYZIOTERAPEUT

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč