Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„Vyretušovaný dekolt“

Odhalená a zahalená Pravda od Tiepola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhalená a zahalená Pravda od Tiepola. | foto: Repro LNLidové noviny

ŘÍM Italský premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi ukázal, že umí být i velice prudérní. V místnosti, kde se setkává s novináři, mu totiž natolik vadila odhalená ženská ňadra na obraze benátského mistra Giovanniho Battisty Tiepola, že je nechal zakrýt. Milovníky umění ale jeho rozhodnutí rozčílilo, napsal britský deník The Daily Telegraph.

Jednasedmdesátiletý italský premiér sice výzdobu místnosti v Palazzo Chigi dříve sám vybral, ale nyní měl zřejmě pocit, že poprsí na 254 let staré alegorické malbě s názvem Čas odhaluje pravdu (Il Tempo scopre la Verita) by mohlo někoho z novinářů či hostů pobouřit. Proto dal zaměstnancům své kanceláře příkaz, aby původní obraz vyměnili za kopii, na níž bude ňadra zakrývat bílý závoj.

Fotografie pořízené na poslední tiskové konferenci dokazují, že ústřední postava obrazu byla retušována. Odhalený dekolt tedy nyní zakrývá látka.

Berlusconiho krok ale vyvolal posměch i pobouření. Například prezident Benátska Giancarlo Galan si myslí, že kancelář předsedy vlády slavného umělce urazila. „Ten, kdo vymyslel tuhle groteskní a absurdní věc, by měl být potrestán, protože urazil konkrétního umělce. Urážet Tiepola není dobrá věc,“ prohlásil Galan. „Skutečně doufám, že rozhodnutí provést tuhle absurdní, trapnou, nepochopitelnou a komickou retuš padlo bez jeho (Berlusconiho) vědomí,“ přidal se ke kritice Vittorio Sgarbi, který v době vlády předchozího Berlusconiho kabinetu pracoval jako podtajemník na ministerstvu kultury.

„Všichni to jsou blázni! A to i vzhledem k tomu, že za tím (krokem) zřejmě stálo přání, aby veřejnost nespojovala s ňadrem někoho, kdo je, jemně řečeno, velice přístupný dámskému šarmu,“ dodal. „Co teď budeme dělat se všemi těmi sochami žen, kterými jsou italská muzea obklopena?“ citoval Sgarbiho britský list The Independent. Pikantností celého případu je fakt, že zahalené ňadro na Tiepolově obrazu z období okolo roku 1743 patří dámě, která je nazývána Pravdou.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
MATADOR STABILNÍHO DLOUHODOBÉHO PROJEKTU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč