23. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Podívejte se: Barbie jako Diana, Ken v obleku TGM

Na výstavě nechybí ani Tomáš Garrique Masaryk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na výstavě nechybí ani Tomáš Garrique Masaryk. | foto: ČTK

Panenka Barbie jako Johanka z Arku, Eva Braunová, Kleopatra či princezna Diana. Ken pak jako Tomáš Garrigue Masaryk, Adolf Hitler, Václav Havel, Zeus či každý ze čtyř mušketýrů. Všechny tyto postavy jsou k vidění v Muzeu Těšínska v Havířově.

Světově známá panenka a její partner ukazují výjevy z dějiny lidstva či některých literárních děl. Unikátní výstavu, která zahrnuje téměř 100 panenek, vymyslela a připravila devětadvacetiletá módní návrhářka Kristýna Vařeková.

Celou expozici připravila za čtyři měsíce. Panenky zapůjčené většinou od sběratelky upravovala do podoby historických a známých osobností.

Módní návrhářka Kristýna Vařeková s panenkami Barbie.

Módní návrhářka Kristýna Vařeková s panenkami Barbie.

Přidělávala jim vousy, brýle či barvila vlasy. Nejvíce času jí ale zabralo šití kostýmů. Do detailů věrně odpovídají historické realitě. "Jednu panenku jsem v průměru dělala dva dny," řekla devětadvacetiletá žena, která vlastní svatební salon a navrhuje svatební či plesové šaty.

Panenky jsou navíc zasazeny do věrného prostředí. Na kulisách pracovali studenti Střední školy hotelové, obchodní a polygrafické v Českém Těšíně.

Kleopatra a Caesar.

Kleopatra a Caesar.

"Potřebovala jsem pomoc. Původně měla být výstava až v roce 2013. To bych stihla scény připravit sama. Pak se ale v Havířově uvolnil termín a výstavu jsem musela narychlo dokončit," řekla Vařeková.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jednotlivé výjevy volila tak, aby dětské návštěvníky především vzdělávaly. Marie Terezie tak například stojí mezi školními lavicemi, Václav Havel před prázdným sálem Poslanecké sněmovny. Mezi výjevy zařadila i kontroverzní postavu Adolfa Hitlera a jeho dlouholeté přítelkyně a později manželky Evy Braunové. "I on je součástí dějin. Zvolila jsem ale výjev z jejich soukromého života. Oba jsou na terase sídla v Alpách," uvedla.

Diana, princezna z Walesu.

Diana, princezna z Walesu.

Výstava S panenkami za historií aneb světové dějiny očima panenky Barbie potrvá v havířovské výstavní síni Musaion do 31. května. Vařeková předpokládá, že by pak mohla putovat i na další místa. "Myslím, že během léta by mohla být na některém zámku. Turisty by to lákalo. Zkusím výstavu ještě nabídnout," prozradila mladá návrhářka své plány.

Lidovky.cz, ČTK