Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapři se otáčejí severojižním směrem, díky šestému smyslu

Magazín

  16:00
PRAHA - Kapři ponechaní v klidu se velmi často natáčejí severojižním směrem. Zjistil to tým badatelů z České zemědělské univerzity, Univerzity Karlovy a University Duisburg-Essen, podle nichž souvisí tento "šestý smysl" s geomagnetickým polem.

Kapři společně míří do kádě foto: ČTK

Své závěry už publikovali v renomovaném vědeckém časopise PLOS ONE, nyní zkoumají šestý smysl u psů, sdělil mluvčí České zemědělské univerzity Josef Beránek.

Kapři se orientují na severojih
"Vědci fotografovali ryby v kruhových kádích, z nichž dočasně odstranili přívody vzduchu, aby nezkreslovaly výsledky. Po vyhodnocení nebyla statisticky významná žádná jiná orientace než severojižní," popsal Beránek.

Výzkum zahrnoval přes 800 měření více než 14 000 ryb v 80 kádích umístěných ve 25 lokalitách.

ČTĚTE TAKÉ

Vědci z České zemědělské univerzity a z Essenu už před čtyřmi lety spolupracovali na studii, podle níž skot a jeleni také na pastvě využívají magnetického smyslu a často odpočívají v severojižní ose. Výzkum se tehdy týkal více než 8 000 kusů dobytka na několika stovkách různých pastvin a téměř 3 000 jelenů ve 250 lokalitách.

Podobných prací bylo dosud publikováno jen málo. Například lososům tento šestý smysl pomáhá spolu s čichem v orientaci při návratu do řek, kde přišli na svět.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...