8. prosince 2012 16:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kapři se otáčejí severojižním směrem, díky šestému smyslu

Kapři společně míří do kádě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapři společně míří do kádě | foto: ČTK

PRAHA Kapři ponechaní v klidu se velmi často natáčejí severojižním směrem. Zjistil to tým badatelů z České zemědělské univerzity, Univerzity Karlovy a University Duisburg-Essen, podle nichž souvisí tento "šestý smysl" s geomagnetickým polem.

Své závěry už publikovali v renomovaném vědeckém časopise PLOS ONE, nyní zkoumají šestý smysl u psů, sdělil mluvčí České zemědělské univerzity Josef Beránek.

Kapři se orientují na severojih
"Vědci fotografovali ryby v kruhových kádích, z nichž dočasně odstranili přívody vzduchu, aby nezkreslovaly výsledky. Po vyhodnocení nebyla statisticky významná žádná jiná orientace než severojižní," popsal Beránek.

Výzkum zahrnoval přes 800 měření více než 14 000 ryb v 80 kádích umístěných ve 25 lokalitách.

ČTĚTE TAKÉ

Vědci z České zemědělské univerzity a z Essenu už před čtyřmi lety spolupracovali na studii, podle níž skot a jeleni také na pastvě využívají magnetického smyslu a často odpočívají v severojižní ose. Výzkum se tehdy týkal více než 8 000 kusů dobytka na několika stovkách různých pastvin a téměř 3 000 jelenů ve 250 lokalitách.

Podobných prací bylo dosud publikováno jen málo. Například lososům tento šestý smysl pomáhá spolu s čichem v orientaci při návratu do řek, kde přišli na svět.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz