I to však podle televizní stanice BBC vyvolalo nesouhlasné reakce některých aktivistů. Cirkusy nejen v USA dlouho čelí kritice, že jejich zacházení se zvířaty je neetické a že jsou jejich drezúry v dnešní době přežitkem. Sloní vystoupení přitom tvoří jeden z nejpopulárnějších bodů cirkusových programů a jejich začátky sahají až do první poloviny 19. století.
Cirkus Ringling Brothers se v době sílící veřejné kritiky rozhodl v neděli uvést poslední sloní číslo. „Není to reakce na naše kritiky. Jde nám o vytvoření největšího centra pro ochranu asijských slonů,“ řekl prezident společnosti Kenneth Feld agentuře AP.
Tygři, velbloudi i psi zůstanou
Ringling Brothers předloni vyhráli mnohaletý soudní spor s organizacemi na ochranu práv zvířat, které cirkus žalovaly za údajně neetické zacházení se slony. Společnost se však přesto rozhodla na rozdíl od mnoha menších cirkusů zrušit sloní vystoupení, čímž se podle některých názorů snaží vylepšit svůj mediální obraz.
Aktivisté zachránili přes třicet lvů. Z cirkusů putovali do přírodní rezervace![]() |
Vystoupení dalších zvířat jako tygrů, velbloudů či psů ale cirkus ve svém programu ponechá.
Skupina předčasně vyřazených slonů zamíří do floridského parku pro vysloužilá cirkusová zvířata, kde nyní pobývají další více než dvě desítky ohrožených asijských chobotnatců. Zatímco firma tvrdí, že park poskytuje zvířatům dostatečný prostor pro život a umožňuje vědcům jejich studium, někteří aktivisté označují útulek za prostorově nedostatečný.