Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzal koloběžku a jede po ČR bojovat proti alkoholu za volantem

Magazín

  11:46
CHEB - Miroslav Mondek z Chebu se dnes vydal na cestu kolem Česka, na které chce získávat podpisy pod petici za zpřísnění zákonů o alkoholu za volantem. Cestu podniká na koloběžce s přídavným motorem a celkem chce ujet 1800 kilometrů.

Na koloběžce kolem ČR bude sbírat podpisy na petici. foto: ČTK

"Před rokem jsem měl nápad, že objedu republiku na kole. A před půl rokem jsem objevil zajímavé zařízení - koloběžku s přídavným motorkem, a tak jsem si řekl, že by to bylo zajímavé jet na ní. Ale pak můj kamarád Martin Voborník a jeho kolegyně zahynuli při dopravní nehodě, a tak jsem si řekl, že by bylo dobré spojit příjemné s užitečným," vysvětlil Mondek.

Osudová nehoda, která odstartovala petici, se stala v lednu na silnici I/6.

Pravděpodobný viník nehody se tehdy odmítl podrobit zkoušce na alkohol a podle některých svědků byl pod vlivem.

Cesta Miroslava Mondeka bude probíhat po etapách. První, symbolická, vedla z místa nehody do Chebu, druhá odstartovala dnes a povede až do Českých Velenic. Další pak bude pokračovat z Českých Velenic dál.

Motorizovaná koloběžka má konstrukční rychlost 25 km/h, ale podle Mondeka umí jet i 40 km/h. Ale se zátěží, batohem a kanystrem benzinu pojede zřejmě pomaleji. S litrem benzinu si vystačí na 40 i 50 kilometrů.

Petice, se kterou Mondek na cestu vyráží, požaduje například to, aby se vozidlo řízené opilým řidičem považovalo za zbraň a aby případná nehoda zaviněná řidičem, který byl pod vlivem alkoholu, byl úmyslný trestný čin.

Řidiči by podle autorů petice také neměli mít právo odmítnout zkoušku na alkoholu. Tresty za nehody pod vlivem alkoholu by pak měly být přísnější.

Celý text petice si lze přečíst na webových stránkách www.alkoholzabiji.cz. Lze tam petici i podepsat. Zatím se na internetu k textu připojilo 8496 osob.

Autor: