Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„W.“ jako filmový Bush

Filmový prezidentský pár: Josh Brolin a Elizabeth Banksová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmový prezidentský pár: Josh Brolin a Elizabeth Banksová. | foto: Reprofoto

LOS ANGELES/PRAHA Americký prezident George W. Bush míří na plátna kin. Tedy přesněji řečeno dlouho očekávaný snímek režiséra Olivera Stonea s jednoduchým názvem „W.“, v němž je mapován život dosluhujícího šéfa Bílého domu. Kontroverzní snímek má už jedno prvenství - po svém dokončení zřejmě bude prvním filmem v historii, který bude vydán spolu s vysvětlivkami.

Aby mohl bojovat s těmi, kteří jeho film označují za protibushovskou propagandu, zamýšlí Stone vytvořit internetové stránky, které budou obsahovat zdroje vtipů umístěných ve filmu. K nim bude připojeno i odůvodnění proč, kdy a jak byly použity ve skutečnosti. To vše chce režisér stihnout do 17. října, kdy je plánována oficiální premiéra. Avšak zásadní otázkou není, zda v období svého divokého mládí dostal Bush nějakou dívku do „problému“ nebo zda se při jídle šťoural v zubech a mluvil s plnou pusou. Jak podotkla agentura Reuters, film by měl především přinést odpověď na to, co si chtěl 43. americký prezident dokázat pomocí válečných tažení, která zahájil.

Filmová psychoanalýza
Právě kvůli této oblasti se Stone a scenárista Stanley Weiser zaměřili na vztah mezi Bushem a jeho otcem - bývalým prezidentem. Staví přitom na materiálech od autorů biografií i politických komentátorů. A právě na základě jejich anekdot filmaři rozebírají prezidentovu psychiku a přitom zdůrazňují silné a slabé stránky Bushovy osobnosti, které se pak odrážejí na jeho chování a potažmo politických rozhodnutích v Oválné pracovně. „W.“ tak není sám o sobě politickým filmem. Jak uvádějí recenzenti, kteří měli už možnost snímek spatřit, spíše pojednává o muži, jenž vstoupil do politiky, ačkoli možná neměl. Je o tom, jak otec špatně rozumí svému synovi, jak může syn trpět ve stínu slavného otce a jak může být povaha utvářena vnitřními i vnějšími událostmi.

„Nechtěl jsem udělat film s pocity nenávisti či zlosti. Nic takového v mém filmu není. Vidím toho muže spíše jako Johna Waynea. Totiž: nelíbí se mi jeho politika, ale takovým divným, legračním až trapným způsobem je roztomilý a probudil fantazii celé země,“ řekl Stone zpravodajskému serveru televize CNN. Nyní už nežijící slavný americký herec John Wayne byl známý svými konzervativními a protikomunistickými názory.

Stone zároveň prozradil, že s Bushem se znají ze studií na Yale University. Avšak až k promoci se společně nedostali, protože Stone musel s armádou do Vietnamu. „Znovu jsem jej potkal až po letech,“ řekl. Možná i tento fakt má na biografický film „W.“ vliv. Stone ale odmítá, že by chtěl pouze provokovat a satirovat. Chce prý nechat mluvit fakta sama za sebe.

Těžké hledání filmového Bushe Nelehké byly i přípravy natáčení filmu o dosluhujícím prezidentovi. Potíže tehdy způsobila současná protibushovská atmosféra v Hollywoodu. Jen obtížně tak režisér hledal někoho, kdo by byl ochotný herci nenáviděného prezidenta ztvárnit. Hlavní roli nakonec přijal čtyřicetiletý Josh Brolin, který nedávno zazářil v oscarovém snímku

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...