29. června 2009 17:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Walkmany jsou v ČR minulostí. Mobily vytlačují i klasické MP3 přehrávače

Kazetové walkmany jsou za zenitem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kazetové walkmany jsou za zenitem | foto: Reprofoto

PRAHA Přes svůj pozdější nástup na tuzemský trh elektroniky jsou walkmany pro české spotřebitele hlubokou minulostí, vytlačily je přehrávače hudebních souborů MP3. Samotné MP3 přehrávače však nyní zažívají podobný osud, jako jejich kazetový předchůdce, nahrazují je mobilní telefony umožňující přehrávání hudby.

"Kazetový Walkman Sony ukončil svou kariéru před čtyřmi nebo pěti lety. Nahradil ho MP3 walkman, který převzal zavedený název z kazetového přehrávače," uvedl produktový manažer společnosti Datart Milan Bartoš.

Zájem o klasické MP3 přehrávače opadá
Roční prodej MP3 zařízení se pohybuje v desítkách tisíc kusů. Zatímco na jednu kazetu do walkmana se vešlo jedno nebo dvě hudební alba, v MP3 zařízeních není problém mít stovky alb. Na špičkové přehrávače se zároveň vejde i několik desítek filmů. Technologie MP3 umožňuje nejen kopírování hudby z běžných hudebních nosičů, jako jsou CD, ale i nákup a stahování hudby z internetu, kde vznikly specializované stránky, například iTunes od firmy Apple nebo české i-legálně.

Zájem o klasické MP3 přehrávače ale začíná opadat. Jejich prodej v prvním pololetí klesl mnohde o více než polovinu. "Loni jsme přehrávačů prodali za první půlrok skoro 4000 kusů, letos je jich s bídou 1500 za stejné období," uvedla mluvčí jednoho z největších internetových obchodů Kasa.cz Jitka Součková.

Nástupcem klasických MP3 přístrojů jsou mobilní telefony s možností přehrávání hudby. Přehrávačům se vyrovnají velikostí paměti, kvalitou poslechu a navíc umožňují mít vše potřebné v jednom zařízení. Podíl mobilů s MP3 podle mluvčí T-Mobile Martiny Kemrové roste v závislosti na implementaci do nových telefonů nižší cenové kategorie. "Zatímco v prvním čtvrtletí mělo MP3 přehrávač 53 procent prodávaných telefonů, v následujících třech měsících to bylo 59 procent," dodala.

I když od představení prvního walkmanu uplyne na začátku července 30 let, na pulty českých obchodů se masově dostal až po roce 1989. Od té doby se v tuzemsku podle odhadů odborníků prodalo přes milion walkmanů a discmanů.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.