Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Walkmany jsou v ČR minulostí. Mobily vytlačují i klasické MP3 přehrávače

Kazetové walkmany jsou za zenitem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kazetové walkmany jsou za zenitem | foto: Reprofoto

PRAHA Přes svůj pozdější nástup na tuzemský trh elektroniky jsou walkmany pro české spotřebitele hlubokou minulostí, vytlačily je přehrávače hudebních souborů MP3. Samotné MP3 přehrávače však nyní zažívají podobný osud, jako jejich kazetový předchůdce, nahrazují je mobilní telefony umožňující přehrávání hudby.

"Kazetový Walkman Sony ukončil svou kariéru před čtyřmi nebo pěti lety. Nahradil ho MP3 walkman, který převzal zavedený název z kazetového přehrávače," uvedl produktový manažer společnosti Datart Milan Bartoš.

Zájem o klasické MP3 přehrávače opadá
Roční prodej MP3 zařízení se pohybuje v desítkách tisíc kusů. Zatímco na jednu kazetu do walkmana se vešlo jedno nebo dvě hudební alba, v MP3 zařízeních není problém mít stovky alb. Na špičkové přehrávače se zároveň vejde i několik desítek filmů. Technologie MP3 umožňuje nejen kopírování hudby z běžných hudebních nosičů, jako jsou CD, ale i nákup a stahování hudby z internetu, kde vznikly specializované stránky, například iTunes od firmy Apple nebo české i-legálně.

Zájem o klasické MP3 přehrávače ale začíná opadat. Jejich prodej v prvním pololetí klesl mnohde o více než polovinu. "Loni jsme přehrávačů prodali za první půlrok skoro 4000 kusů, letos je jich s bídou 1500 za stejné období," uvedla mluvčí jednoho z největších internetových obchodů Kasa.cz Jitka Součková.

Nástupcem klasických MP3 přístrojů jsou mobilní telefony s možností přehrávání hudby. Přehrávačům se vyrovnají velikostí paměti, kvalitou poslechu a navíc umožňují mít vše potřebné v jednom zařízení. Podíl mobilů s MP3 podle mluvčí T-Mobile Martiny Kemrové roste v závislosti na implementaci do nových telefonů nižší cenové kategorie. "Zatímco v prvním čtvrtletí mělo MP3 přehrávač 53 procent prodávaných telefonů, v následujících třech měsících to bylo 59 procent," dodala.

I když od představení prvního walkmanu uplyne na začátku července 30 let, na pulty českých obchodů se masově dostal až po roce 1989. Od té doby se v tuzemsku podle odhadů odborníků prodalo přes milion walkmanů a discmanů.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....