Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Yellowstone varuje turisty: medvědi grizzly jsou letos hladoví

Grizzly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grizzly | foto: Shutterstock

BILLINGS Velmi hladoví budou letos na podzim medvědi grizzly v americkém Yellowstoneském parku. To znamená zvýšené riziko potenciálně nebezpečných setkání s člověkem, varují vědci. Letošek se přitom v oblasti Yellowstonu zapsal coby nejtragičtější za poslední století, když medvědi zabili už dva lidi a další zranili, napsala dnes agentura AP.

Vědci hlásí, že letos je velmi málo semen z šišek borovice bělokmenné, která jsou oblíbenou potravou mnoha medvědů. Grizzlyové snažící se nabrat na zimní spánek několik kilogramů tuku navíc se proto budou poohlížet po jiném zdroji proteinů - mase - a to může způsobit problémy, dodávají odborníci.

Správa parku už hlásí případy medvědů scházejících z hor do oblastí vyhledávaných lovci, sběrači lesních plodů či horolezci. "Přibalte si do batohu sprej na odstrašování medvědů; hrozí blízká setkání s nimi," říká Chuck Schwartz, který se specializuje na medvědy grizzly.

V amerických státech Wyoming a Montana už letos medvědi grizzly napadli dvě osoby, které v důsledku toho zemřely. Odborníci uvádějí, že to je nejvyšší počet za minimálně poslední století v oblasti Yellowstonu, která zabírá části Wyomingu, Montany a Idaha. Oba medvědí útočníci byli později zabiti.

Mrtví výzkumníci

Plně vzrostlý yellowstoneský medvěd může být vysoký téměř dva metry a vážit bezmála 300 kilogramů. Jsou známy případy, kdy medvěd jediným máchnutím své ohromné, dlouhými drápy vybavené tlapy utrhnul člověku obličej.

Při posledním útoku zemřel muž a dva další lidé byli zraněni, když se koncem července podvyživená medvědice se třemi mláďaty pustila do plenění lidmi zaplněného tábořiště v blízkosti Cooke City v Montaně. O měsíc dříve zabil medvěd botanika jen krátce poté, co se zvíře probralo z účinků látky, kterou ho uspali výzkumníci.

Ohroženi ale nejsou jen lidé. Yellowstoneští grizzlyové byli před časem vráceni na seznam ohrožených živočišných druhů. Rozhodl o tom federální soudce, který mimo jiné jako důvod uvedl i pokles počtu borovic bělokmenných.

Ty ve vysokých horských polohách decimují brouci přežívající zimu ve vyšším počtu kvůli méně častým mrazům. V některých oblastech, které vědci zkoumali, je mrtvých více než 70 procent stromů.

Medvědi nepohrdnou ani mršinami

A i když medvědi nehynou hlady, mizení bílých borovic je čím dál tím častěji žene do konfliktů s člověkem. "Každý rok je teď špatným rokem pro borovice bělokmenné," říká Louisa Wilcoxová z Rady pro ochranu přírodních zdrojů. A to je hodně rizikový faktor v oblasti, kde žije odhadem 580 medvědů grizzly a kterou ročně navštíví více než tři miliony lidí.

Dospělý medvědí samec potřebuje během následujících několika měsíců nabrat průměrně 22 kilogramů váhy na zimní spánek. "Právě teď se na každé krávě, která tu z boží vůle uhyne, krmí medvědi grizzly," říká odborník na medvědy Mark Bruscino.

"Máme zprávy o medvědech, kteří se pustili do jelenů zastřelených lovci. A po vysoké sražené na silnici auty jdou taky medvědi," dodává.

,

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...