30. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Z bývalé trafostanice v Mladoňovicích bude kaple, požehná ji kněz

Trafostanice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trafostanice - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MLADOŇOVICE Bývalá trafostanice v Mladoňovicích na Chrudimsku se stala obecní kaplí. Po roce a čtvrt je stavební proměna hotová a v neděli jí požehná kněz. Starostka Ivana Blehová by byla ráda, aby se místo stalo nejen turistickým cílem. „Každý rok bychom byli rádi, aby se tu konalo ekumenické setkání,“ řekla Blehová. Uvítala by i svatební obřady v okolí kaple.

Na kapli se složili místní lidé i dárci odjinud, stála kolem půl milionu korun. Oprýskaná trafostanice kopec v místní části Deblov hyzdila, což se teď změnilo. „Je to nádherná bílá perla v zeleni. Kaple je vlastně složená ze dvou trafostanic, měli jsme ještě jednu starou, cihly z ní tvoří patro kaple,“ řekla starostka.

Jednopatrovou stavbu uprostřed člení římsa a završuje ji stanová střecha s křížem. Uvnitř je oltářní deska se symbolickými postavami tří strážných andělů, vše doplňuje modrá výmalba a vnitřní i venkovní osvětlení. Pod střechou je nový zvon se znakem obce a místních částí.

„Zvon váží 90 kilogramů a je v tónu G2, což je stejný zvuk, jako má nejmenší zvon Ježíš v Chrámu svatého Víta,“ řekla Blehová. Bílou kapli ve tvaru hranolu o velikosti tři krát tři metry navrhl architekt Jan Klimeš. Kaple podle starostky nebude vyhrazena jedné církvi, ale bude sloužit všem křesťanským denominacím.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz