Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z finského a švédského Laponska jsou hlášeny čtyřicetistupňové mrazy

Magazín

  12:00
TOCKHOLM/HELSINKY - Mráz, který po rekordně teplém prosinci sevřel v novém roce severské státy, nepolevuje, ve Švédsku ve čtvrtek meteorologové naměřili minus 42,8 stupně Celsia. Lépe na tom není ani sousední Finsko, kde na většině území panují dvacetistupňové mrazy, v Laponsku na severu země rtuť v teploměru klesla na minus 41 stupňů Celsia.

Zima a závěje. foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

Zima do nového roku vstoupila v severských zemích s rekordně nízkými teplotami. V obci Muonio ve finském Laponsku bylo ve čtvrtek ráno minus 40,7 stupně a ve středu minus 41 stupňů, což podle finské televize YLE v tuto část zimy není tolik běžné. Naměřené hodnoty zatím ale za finským historickým rekordem z roku 1999 pokulhávají, tehdy bylo v Pokka minus 51,5 stupně Celsia.

Rekordní mráz

Švédští meteorologové podle portálu The Local označují nynější mrazy za největší od roku 1999. „V posledních dnech je opravdu chladno a bude to pokračovat,“ řekl Marcus Sjöstedt ze švédské meteorologické služby SMHI.

Mráz, který nad severní Evropu přináší chladný vzduch z Ruska, značně zkomplikoval dopravu. Švédské státní dráhy SJ oznámily, že severně od města Boden nevyjedou z bezpečnostních důvodů žádné vlaky, dokud se teploty nezvýší nad minus 35 stupňů Celsia. Problémy s železniční dopravou má i Finsko.

Mráz znamená potíže i pro hasiče, neboť voda rychle zamrzá. V Boraas na západě Švédska hasičům při zásahu zmrzla voda v cisternách.

Autor: