Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Z nejcennějšího kousku sbírky se vyklubal obyčejný kámen

Nejcennější kousek sbírky - kámen, který sebrali na Měsíci američtí astronauti - je podvrh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejcennější kousek sbírky - kámen, který sebrali na Měsíci američtí astronauti - je podvrh. | foto: Reprofoto

Nizozemské národní muzeum ve čtvrtek oficiálně přiznalo, že jeden z nejcennějších kousků jeho sbírek - kámen, který sebrali na Měsíci američtí astronauti - je podvrh. Mluvčí muzea Xandre van Gelderová, která byla přítomna celému procesu ověřování pravosti exponátu, řekla, že kámen ve sbírkách zůstane i tak. Jako kuriozita.

"Je to kus zkamenělého dřeva," řekla novinářům Van Gelderová, "ale je za ním skvělá historka s řadou nezodpovězených otázek. Pobaví vás," dodala mluvčí.

Muzeum kámen získalo po smrti bývalého premiéra Willema Dreese v roce 1988. Ten jej získal darem 9. října 1969 od tehdejšího amerického velvyslance J. Williama Middendorfa u příležitosti návštěvy amerických astronautů, kteří ten rok stanuli jako první lidé na Měsíci. V rámci svého "světového turné" zavítali i do Nizozemska.

Middendorf řekl nizozemské televizi, že kámen dostal "z amerického ministerstva zahraničí", ale na bližší okolnosti už si prý nepamatuje.

"Vzpomínám si, že Deese měl tehdy o ten malý kousek kamene velký zájem," dodal bývalý americký velvyslanec. "Ale o tom, že není pravý, jsem neměl ani potuchy."

Muzeum ověřovalo jeho pravost mimo jiné dotazem na americkou NASA. "Řekli nám, že je klidně možné, že jde o pravý kámen z Měsíce," líčila Van Gelderová. NASA postupně rozdala do světa víc než 100 kusů měsíční horniny, ale z valné části až z pozdějších misí (tedy těch, které následovaly po prvním letu na Měsíc).

"Nikdo o tom zkrátka nepochyboval - šlo přece jen o kámen ze sbírek premiéra," doplnila Van Gelderová.

Až v roce 2006 přišel jeden z expertů NASA s tím, že je vysoce nepravděpodobné, aby NASA někomu věnovala vzorky z prvního letu na Měsíc. Nizozemští vědci pak při zkoumání vzorku zjistili, že jde o obyčejný kus zkamenělého dřeva. Kousek, kterého si muzeum považovalo na půl milionu dolarů má podle něj cenu maximálně 50 eur...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...