Sobota 2. listopadu 2024, Památka zesnulých
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z nejcennějšího kousku sbírky se vyklubal obyčejný kámen

  10:48
Nizozemské národní muzeum ve čtvrtek oficiálně přiznalo, že jeden z nejcennějších kousků jeho sbírek - kámen, který sebrali na Měsíci američtí astronauti - je podvrh. Mluvčí muzea Xandre van Gelderová, která byla přítomna celému procesu ověřování pravosti exponátu, řekla, že kámen ve sbírkách zůstane i tak. Jako kuriozita.

Nejcennější kousek sbírky - kámen, který sebrali na Měsíci američtí astronauti - je podvrh. foto: Reprofoto

"Je to kus zkamenělého dřeva," řekla novinářům Van Gelderová, "ale je za ním skvělá historka s řadou nezodpovězených otázek. Pobaví vás," dodala mluvčí.

Muzeum kámen získalo po smrti bývalého premiéra Willema Dreese v roce 1988. Ten jej získal darem 9. října 1969 od tehdejšího amerického velvyslance J. Williama Middendorfa u příležitosti návštěvy amerických astronautů, kteří ten rok stanuli jako první lidé na Měsíci. V rámci svého "světového turné" zavítali i do Nizozemska.

Middendorf řekl nizozemské televizi, že kámen dostal "z amerického ministerstva zahraničí", ale na bližší okolnosti už si prý nepamatuje.

"Vzpomínám si, že Deese měl tehdy o ten malý kousek kamene velký zájem," dodal bývalý americký velvyslanec. "Ale o tom, že není pravý, jsem neměl ani potuchy."

Muzeum ověřovalo jeho pravost mimo jiné dotazem na americkou NASA. "Řekli nám, že je klidně možné, že jde o pravý kámen z Měsíce," líčila Van Gelderová. NASA postupně rozdala do světa víc než 100 kusů měsíční horniny, ale z valné části až z pozdějších misí (tedy těch, které následovaly po prvním letu na Měsíc).

"Nikdo o tom zkrátka nepochyboval - šlo přece jen o kámen ze sbírek premiéra," doplnila Van Gelderová.

Až v roce 2006 přišel jeden z expertů NASA s tím, že je vysoce nepravděpodobné, aby NASA někomu věnovala vzorky z prvního letu na Měsíc. Nizozemští vědci pak při zkoumání vzorku zjistili, že jde o obyčejný kus zkamenělého dřeva. Kousek, kterého si muzeum považovalo na půl milionu dolarů má podle něj cenu maximálně 50 eur...

Autor:
Témata: Měsíc, NASA, Nizozemsko