4. října 2012 14:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Z popelnice do lednice aneb Jíst se dá všechno

Freegani protestují proti nesmysluplnému plýtvání. V kontejnerech hledají nejen jídlo, ale také nábytek, oblečení či hračky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Freegani protestují proti nesmysluplnému plýtvání. V kontejnerech hledají nejen jídlo, ale také nábytek, oblečení či hračky. |

Než se zelenina dostane z pole na váš talíř, nejméně polovina jí skončí na skládce. To znamená každé druhé rajče či hlávkový salát. Zní to neuvěřitelně, ale bohužel je tomu tak.

A přesně o tomhle smutném fenoménu pojednává dokumentární film Valentina Thurna Z popelnice do lednice (Taste the Waste, Německo, 2011), který se stal diváckým hitem letošního festivalu Jeden svět. Diváci filmového serveru ČSFD.cz snímek ohodnotili 82 %.

"Stačí se podívat do odpadních kontejnerů supermarketů či do nejbližší popelnice, abychom zjistili, v jak obrovské míře plýtváme jídlem. Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit.

Na příkladech "odpadkové potápěčky" zachraňující vyhozené jídlo ze supermaketů, amerického antropologa, který založil komunitu lidí najímajících si konkrétního farmáře k pěstování zeleniny, a řady dalších ukazuje možné cesty, jak plýtvání potravinami zastavit. Pokud bychom ho omezili o polovinu, mělo by to na produkci skleníkových plynů podobný efekt, jako kdyby ze silnic zmizelo každé čtvrté auto," píše v průvodním textu distributora.

Pozoruhodný snímek Z popelnice do lednice se promítá ve čtvrtek 4. října od 19.00 v Paláci Langhans - Centru Člověka v tísni ve Vodičkově 37, Praha 1.

Následné diskuse o plýtvání potravinami, kvalitě potravin a freeganství se zúčastní antropoložka Karolína Pauknerová, která se zabývá materiální kulturou, novinářka a foodkritička Petra Pospěchová a další hosté.

Kdo jsou freegani:

Freegani jsou lidé kteří se rozhodli bojkotovat systém, ve kterém vzniká přebytek a oproti tomu jsou země, kde lidé hladovějí nebo umírají na nemoci zapříčiněné chudobou. Freegani jsou většinou také vegani, jídlo získávají nejen z popelnic, ale hlavně z kontejnerů u supermarketu a obchodů, kam se vyhazuje zboží s porušeným obalem nebo prošlým datem spotřeby. Nejedná se zde o žebráky, freegani protestují proti nesmysluplnému plýtvání. Je to odlišný politický, sociální a životní styl. Freegani také nepaběrkují jen jídlo - u popelnic a "konťasů" končí také nábytek, oblečení, hračky, nářadí a jiné předměty denní potřeby.

, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...