130 let

Uhynulí sloni v Botswaně. | foto: AP Photo

Za masivním úhynem slonů v Botswaně jsou neurotoxiny ve vodě produkované sinicemi

Magazín
  •   16:00
Během letošního roku zahynulo v jihoafrické zemi více než 300 slonů. Zprávy o jejich úmrtí byly znepokojující a smutné. Hned na začátku bylo vyloučeno pytláctví, nikdo ale přesně nevěděl, proč tato majestátní zvířata ve velkém umírají. Po měsících vyšetřování nyní botswanští vládní úředníci tvrdí, že našli příčinu. Za masivním úhynem slonů jsou prý toxiny ve vodě, produkované sinicemi.

Zvířata začala záhadně umírat poblíž delty řeky Okavango v období od března tohoto roku, uvádí server DW. V regionu zemřelo zhruba 330 slonů, což znepokojilo ochránce přírody, kteří zahájili vyšetřování.

Hned na začátku bylo vyloučeno pytláctví, neboť mrtvá zvířata byla nalezena s neporušenými kly. (Právě kvůli svým klům se často stávají oběťmi pytláků.) Vyloučena byla tehdy i otrava antraxem.

Uhynulý slon v Botswaně.
Slon na cestě

Zabijákem byly sinice ve vodě

„Naše nejnovější testy zjistily, že cyanobakteriální neurotoxiny jsou příčinou úmrtí.“ Jedná se o sinice nacházející se ve vodě,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci Mmadi Reuben, hlavní veterinární pracovník národních parků v Botswaně. „Musíme však ještě zodpovědět mnoho otázek, například proč jen sloni a proč jen tato oblast. Máme řadu hypotéz, které vyšetřujeme.“

V Zimbabwe uhynulo 22 slonů, příčinou je asi bakteriální infekce

Reuben rovněž uvedl, že umírání se zastavilo v červnu, což odpovídá době, kdy dochází k vysychání delty. Neurotoxiny přitom byly zpočátku vyloučeny, protože žádná jiná zvířata neumírala. Vědci ale došli k závěru, že sloni jsou vůči sinicím více náchylní i proto, že ve vodě tráví hodně času a rovněž obrovské množství zkonzumují.

Místní úřady uvedly, že v příštím období deštů budou kontrolovat vodu na přítomnost sinic, aby již k takové situace nedocházelo.

Za vyšším výskytem sinic přitom může být i globální oteplování, neboť těmto organizmům se daří ve vyšších teplotách.  Podle Mezivládního panelu pro globální oteplování dochází na africkém kontinetu k ohřívání dvakrát tak rychle, jak ve zbytku světa, dodává server DW.

Problematické testování

Doktor Nial McCan, ředitel britské organizace National Park Rescue řekl serveru Guardian, že se původně domníval, že za vymíráním slonů stojí neznámý patogen. Chcete-li otestovat vzorky tkání, je třeba je udržovat ve specifických podmínkách a rychle transportovat do specializovaných laboratoří, ale to se v Botswaně nedělo, což vedlo ke spekulacím o možných příčinách.

V Zimbabwe vyšetřují záhadné úmrtí 11 slonů. Podle dostupných informací se nejednalo o pytláctví

„Jen proto, že ve vodě byly nalezeny sinice, nedokazuje, že sloni zemřeli v důsledku působení těchto neurotoxinů.“ Bez kvalitních vzorků od mrtvých slonů jsou všechny hypotézy jen hypotézami,“ říká McCann.

Úmrtí zasáhla sloní populaci rovněž v Zimbabwe

V letošním roce se úhyn slonů objevil rovněž v Zimbabwe. V srpnu tam ochránci zvířat nalezli více než 20 mrtvých zvířat. V případě Zimbabwe byla příčinou bakteriální infekce.Vědci se domnívají, že šlo o kmen bakterie s názvem pasteurella. Ta měla v roce 2015 na svědomí úmrtí zhruba 200 tisíc antilop v Kazaschstánu. 

Zimbawská vláda na vyšetřování úmrtí slonů spolupracuje s Velkou Británií. Mluvčí britské vládní Agentury pro zdraví zvířat a rostlin (APHA) pro server Guardian uvedl: „Naši přední odborníci nyní provádějí na zaslaných vzorcích testy. Brzy snad budeme schopni se Zimbabwe Parks sdílet výsledky.“

Odhaduje se, že nejvíc slonů -  zhruba 156 000, žije v Botswaně. Zimbabwe je s 85 000 na druhém místě. 

Autor: hem